عضو دوره ای شورای روابط خارجی‎ ‎آمریکا از اعضای شورای امنیت خواست تا در زمان حضور ترامپ در این شورا، او را به دلیل خروج از برجام بازخواست کنند.

«کلسی داونپورت» روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود: دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، به جامعه بین المللی فشار وارد می کند تا میان قطعنامه 2231 و اجرای برجام یا مخالفت با آن و گردن نهادن به تحریم های ایالات متحده یکی را برگزینند.  وی ادامه داد: حامیان برجام، باید در جلسه روز 26سپتامبر درمورد ایران، ایالات متحده را به خاطر تضعیف شورای امنیت و قطعنامه 2231 بازخواست کنند.

مدیر سیاستگذاری منع گسترش ‌جنگ افزار هسته ای در انجمن کنترل جنگ افزار ‌واشنگتن با اشاره به ناکامی های گذشته شورای امنیت افزود: رویکرد دولت ترامپ به ایران بر این باور اشتباه استوار است که می تواند از خلال یک فشار عملیاتی، ایران را وادار به مذاکره در مورد طیف وسیعی از مسائل، از جمله یک توافق هسته ای «بهتر» کند.

داونپورت ادامه داد: از سوی دیگر، رویکرد بی پروا و غیر مسئولانه ترامپ به برجام، ایالات متحده را هر چه بیشتر منزوی کرده و اعتبار آن را کاهش داده است. بنابراین مشخص نیست که ترامپ از طرح موضوع مورد نظر خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد چه حاصل خواهد کرد.  وی تاکید کرد: سوابق پایبندی ایران به برجام روشن و مشخص است. همچنین بر کسی پوشیده نیست که دبیرکل سازمان ملل در حال بررسی اتهامات به تهران درباره نقض ممنوعیت های قانونی انتقال موشک های بالستیک ذکر شده در قطعنامه 2231است. در حالی که این موارد باید در جای خود مورد رسیدگی قرار گیرند، اما آنها نقض کننده برجام نبوده اند.

عضو اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا اظهار کرد: دیمیتری پولیانسکی سفیر روسیه در سازمان ملل متحد به درستی گفته است که نشست 26 سپتامبر شورای امنیت باید پیامدهای خروج ایالات متحده از برجام را در دستورکار خود قرار دهد.  داونپورت اضافه کرد: برای حامیان توافق هسته ای سودمند خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که صدای آنها در این جلسه شنیده شود. این دولت ها باید خروج آمریکا از برجام را محکوم کنند، تاثیرات منفی ناشی از آن را برجسته کرده و بر تعهدات خود برای ادامه توافق تاکید کنند.

توهم ترامپ درباره فشارها به ایران

وی درباره تناقض آشکار میان ادعای دولت آمریکا در خصوص نقض برجام توسط ایران وآخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: رئیس جمهوری ایالات متحده بارها نشان داده است که به حقایق اهمیتی نمی دهد، مخصوصا زمانی که آنها مخالف روایت‌هایی باشد که او می خواهد در اذهان مردم پراکنده کند.

مدیر سیاستگذاری منع گسترش ‌جنگ افزار هسته ای در انجمن کنترل جنگ افزار تاکید کرد: ادعاهای ترامپ که ایران برجام را نقض کرده است، بر اساس هیچ شواهد معتبری طرح نشده است. حتی اعضای کابینه وی هم گفته اند که ایران به این توافق پایبند است.

داونپورت افزود: بنابراین می توان گفت گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برجام، چیزی را در محاسبات ترامپ تغییر نخواهد داد. در واقع، زیرپا گذاشتن توافق هسته ای توسط ترامپ در راستای اجرای وعده انتخاباتی او برای پاره کردن برجام بود.

وی ادامه داد: ترامپ از پذیرفتن اینکه توافق هسته ای هیچ گاه قرار نبود تمام موضوعات مورد اختلاف در روابط آمریکا و ایران را در بر گیرد، سر باز می زند. بنابر این ترامپ ایران را به نقض چیزهایی که تهران هیچگاه درباره آنها تعهد نداده بود، متهم می کند.

این کارشناس خلع سلاح هسته ای با بیان اینکه «ترامپ دچار این توهم است که می تواند ایران و جامعه بین المللی را به مذاکره برای یک معامله بهتر وادار کند»، اظهار کرد: معامله ای که نه تنها برنامه هسته‌ای، بلکه موشک های بالستیک و فعالیت های منطقه‌ای ایران را نیز در بر گیرد اما توافق بهتری که ترامپ به دنبال آن است، یک توهم بیش نیست.

داونپورت تاکید کرد: در واقع پشتیبانی از رویکرد زور مدارانه او در جهان محدود بوده است. به نظر من اینکه ایران، با وجود تحریکات ترامپ، همچنان به این توافق عمل کرده، اعتبار بین المللی خود را بالا برده است. بر این اساس تهران باید به اجرای تعهدات خود در برجام ادامه دهد.