سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا بر پایبندی ایران و اروپا به توافق هسته‌ای برجام تاکید کرد و با اشاره به سازوکار مالی ویژه گفت که اروپایی‌ها برای بهره‌مندی ایران از مزایای تجاری برجام تلاش خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، «دیوید اوسالیوان» در مصاحبه با شبکه آمریکایی «پی.بی.اس»گفت: مهمترین مساله‌ای که باید تاکید کنم این است که ما در اتحادیه اروپا به حفظ ایران در توافق هسته‌ای اعتقاد داریم. آنها به این توافق پایبند هستند و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هم هفته گذشته همین را اعلام کرد. 

وی با اشاره به سازوکار مالی ویژه موسوم به «ابزار پشتیبان فعالیت‌های تجاری» (اینستکس) که اروپا روز پنجشنبه برای حفظ روابط بازرگانی با ایران از آن رونمایی کرد، گفت: ایران محق است که انتظار داشته باشد در ازای پایبندی به این توافق، از برخی مزایای اقتصادی و فعالیت‌های تجاری و اقتصادی بیشتر بهره‌مند شود.

اوسالیوان تاکید کرد: هدف خبری که پنجشنبه اعلام شد این است که اجازه دهیم این اتفاق بیافتد. تمرکز اولیه این سازوکار در آغاز راه‌اندازی بر کالاهایی است که در واقع تحت تحریم نیستند و این کالاها بشردوستانه است که از رژیم تحریم‌ها مستثنی شده است. امیدوارم که این سازوکار این کار را آسان‌تر کند.

نماینده اتحادیه اروپا درخصوص اختلافات بروکسل و واشنگتن در مورد برجام گفت: ما به تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای برجام احترام می‌گذاریم. اما بر این باوریم که آنها هم باید به این واقعیت احترام بگذارند که ما هنوز هم جزو امضاکنندگان توافق و متعهد به آن هستیم. این در راستای منافع امنیتی اروپاست که از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری شود.

وی در همین حال افزود: ما تلاش می‌کنیم با دولت آمریکا کار کنیم حتی اگر اختلافاتی در مورد این توافقنامه دقیق  داشته باشیم.

اوسالیوان در پاسخ به این پرسش که «می‌گویید هدف از این اقدام نگه داشتن ایران در توافق است. آیا فکر می‌کنید این کافی است؟» گفت: درنهایت، این شرکت‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند آیا با تجارت با ایران راحت هستند. می‌دانیم که شاید برخی شرکت‌ها از بیم تحریم‌های ثانویه تصمیم بگیرند این کار را انجام ندهند.

وی تاکید کرد: اما ما در اروپا مصمم هستیم که هرگونه تلاشی که می‌توانیم انجام دهیم تا ایران امکان داشته باشد که از مزایای بازرگانی که طبق توافق هسته‌ای وعده داده شده است، همچنان بهره‌مند شود.

نماینده اتحادیه اروپا در آمریکا ادامه داد: ما همچنان به دنبال راه‌هایی خواهیم بود که بتوانیم شرایط اقتصادی با ایران را بهبود ببخشیم. شرکت‌های کوچک و متوسطی در اروپا هستند که لزوما تجارت سنگینی با آمریکا ندارند یا شاید اصلا علاقه‌ای به این کار نداشته باشند. البته این کاری چالش‌برانگیز است و وانمود نمی‌کنیم که چنین نیست اما هنوز معتقدیم که حفظ این توافق و تحقق برخی مزایایی که ایران انتظارش را دارد، بسیار به سود امنیت ملی ماست.

او بار دیگر به آمریکایی‌ها یادآوری کرد: معتقدیم که آنها (آمریکا) باید به این واقعیت احترام بگذارند که کشورهای اروپایی تصمیم گرفته‌اند در این توافق بمانند، توافقی که مورد حمایت قطعنامه‌های سازمان ملل است. ما با تحلیل‌های دولت آمریکا موافق نیستیم اما می‌دانیم که آنها دیدگاه متفاوتی دارند. ما دوست و متحد هستیم، اما گاهی اوقات دیدگاه متفاوتی داریم. این مساله در این مورد صدق می‌کند.