کم‌تر از یک سال قبل، پرسپولیس با شکست دادن السد در ورزشگاه آزادی، صدرنشین جدول گروهش شد و به عنوان تیم اول به مرحله حذفی لیگ قهرمانان صعود کرد. تیم قطری نسبت به آن روز، ستاره‌های بیشتری در اختیار دارد و به تیم کامل‌تری تبدیل شده اما پرسپولیس مهره‌های زیادی را از دست داده است. با این وجود پسران برانکو در دیدار رفت مرحله نیمه‌نهایی، حریف‌شان را میخکوب کرده‌اند و حالا با همین ترکیب نیمه‌کاره، در آستانه صعود به دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا قرار دارند. مهم‌ترین ویژگی این تیم شاید «وابسته نبودن» به ستاره‌ها باشد. آنها حتی اگر وحید امیری را از دست بدهند، با آدام همتی رویاهای‌شان را تعقیب می‌کنند.

صادق محرمی 90 دقیقه در آخرین دیدار پرسپولیس و السد در ورزشگاه آزادی به میدان رفت و یکی از بهترین مهره‌های تیم برانکو در این جدال بود. شاید اگر محرمی می‌دانست که سرخ‌ها تا این اندازه به فتح لیگ قهرمانان نزدیک می‌شوند، تیمش را به سادگی ترک نمی‌کرد. سرخپوشان در آن مسابقه «فرشاد احمدزاده» را در اختیار نداشتند و احمد نوراللهی به جای او به سمت راست خط هافبک متمایل شده بود. وحید امیری نیز در تمام دقایق آن نبرد در ترکیب پرسپولیس به میدان رفت. بازیکنی که حالا به جای حضور در حساس‌ترین مراحل لیگ قهرمانان، به یک مهره نیمکت‌نشین در ترابوزان تبدیل شده و بعید نیست دیر یا زود از این باشگاه کنار گذاشته شود. محسن مسلمان که در آزادی روبه‌روی السد نیمکت‌نشین شده بود نیز حالا برای ذوب‌آهن توپ می‌زند.

«حسین ماهینی» در آخرین جدال خانگی با السد به عنوان زوج کمال کامیابی‌نیا در خط هافبک به میدان رفت. بازیکنی که حالا به دلیل پارگی رباط صلیبی، نمی‌تواند تیمش را در مسابقه حساس روز سه‌شنبه همراهی کند. محسن ربیع‌خواه نیز در آن مسابقه حاضر نبود و این بار روی نیمکت پرسپولیس خواهد نشست. ربیع خواه به تازگی از مصدومیت برگشته اما بعید به نظر می‌رسد هنوز از آمادگی کامل برای حضور در زمین مسابقه در چنین جدال بزرگ و پرفشاری برخوردار باشد.

«امید عالیشاه» در زمان برگزاری دیدار پرسپولیس و السد در آزادی در مرحله گروهی، هنوز دوران دوری از فوتبال را سپری می‌کرد. امید این روزها با مصدومیت دست و پنجه نرم می‌کند اما نامش در فهرست 18 نفره این مسابقه قرار خواهد گرفت. او تنها بازیکنی است که نسبت به مرحله گروهی به پرسپولیس «اضافه» شده است. آدام همتی نیز چهره تازه این روزهای پرسپولیس است. آدام البته در دیدار مرحله گروهی نیز حاضر بود اما همه او را به عنوان یک مهره نیمکت‌نشین می‌شناختند. آدام این اواخر به یک بازیکن فیکس تبدیل شده و نمایش‌های غافلگیرکننده‌ای در تیم برانکو داشته است.

 پس از جدایی محرمی و مصدومیت ماهینی، پرسپولیسی‌ها در سمت راست خط دفاعی با یک بحران جدی روبه‌رو شدند. این بحران اما با نمایش درخشان سیامک نعمتی در دیدار رفت با السد به پایان رسید. سیامک که قبل از بازی زیر نظر مجید جلالی در پیکان، مدافع راست محسوب می‎شد، دوباره به این پست برگشت. او در مسابقه سه‌شنبه نیز از شانس بالایی برای بازی در سمت راست خط دفاعی برخوردار است.

هشت بازیکن از ترکیب اصلی پرسپولیس در آخرین تقابل خانگی با السد، در بازی بزرگ امروز سه‌شنبه نیز برای این تیم به میدان خواهند رفت. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد و مصدومیتی در کار نباشد، علیرضا بیرانوند، شجاع خلیل‌زاده، سیدجلال حسینی، احمد نوراللهی، کمال کامیابی‌نیا، محمد انصاری، علی علیپور و سیامک نعمتی، دوباره در آزادی مقابل السد فیکس می‌شوند. آدام همتی، گادوین منشا و بشار رسن، احتمالا سه تغییر اصلی در ترکیب این تیم نسبت به دیدار مرحله گروهی با حریف قطری خواهند بود.