رویترز خبر داد؛

توقف دو کشتی باری ایرانی در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا

دو کشتی ایرانی به دلیل تحریم‌های آمریکا در برزیل متوقف شدند و قادر به سوخت‌گیری نیستند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «پتروبراس»، شرکت نفتی برزیلی، به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت‌رسانی به دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. بنابراین این دو کشتی قادر به سوخت‌گیری و بازگشت به ایران نیستند.

شرکت نفت پتروبراس در این باره گفته است: نام این دو کشتی در فهرست تحریمی آمریکا قرار دارد و فروش سوخت به این دو کشتی می‌تواند عواقبی برای این شرکت برزیلی داشته باشد.

در صورتی که این دو کشتی باری نتوانند سوخت مورد نیاز خود را در برزیل و منطقه تامین کنند، آخرین راه برای آنها ارسال سوخت از ایران است.

    

بلومبرگ گزارش داد:

ترامپ در زمین‌گیر کردن اقتصاد ایران ناکام مانده است

مواضع مکرر رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر فلج کردن اقتصاد ایران راه به جایی نبرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بلومبرگ، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به‌رغم وعده‌های مکرر برای زمین‌گیر کردن اقتصاد ایران تاکنون نتوانسته است به هدف خود دست یابد.

بنا به تحقیقات میدانی بلومبرگ از بازار ایران، ارزش ریال در هفته گذشته به میزان هشت درصد افزایش داشته است.

«استیو اچ هنک» استاد اقتصاد دانشگاه جان هاپکینز در این‌باره به بلومبرگ گفت: «بازگشت ریال به ثبات نسبی نشان داده است که اقدام‌ها آمریکا بی‌تاثیر بوده است.»

افزایش ارزش ریال در حالی اتفاق می‌افتد که دونالد ترامپ بارها اعلام کرده است که اقتصاد ایران را نابود خواهد کرد و صادرات نفت این کشور را به صفر خواهد رساند.

    

ترخیص ۶۶۵۳ خودرو وارداتی بر اساس مصوبه دولت

معاون امور گمرکی گمرک از ترخیص ۶۶۵۳ خودرو وارداتی بر اساس مصوبه هیات وزیران خبر داد و گفت: تاکنون برای ۳۴۰ دستگاه از خودروهای اظهار شده صدور پروانه انجام نشده است. به گزارش ایسنا، مهرداد جمال ارونقی با اشاره به آخرین آمار ترخیص خودرو از گمرک اظهار کرد: بر اساس مصوبه هیأت وزیران مبنی بر ورود خودروی خارجی از تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ تا تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۸ در این مدت ۶۶۵۳ دستگاه خودروی وارداتی از گمرک ترخیص شده است.

معاون امور گمرکی گمرک افزود: تاکنون ۳۴۰ دستگاه از خودروهای اظهار شده منجر به صدور پروانه نشده و به دلایلی نتوانسته‌اند مجوزهای لازم را برای ترخیص اخذ کنند.

 ۱۰۴۸ خودرو در گمرک ماند

بنا بر اعلام گمرک وی به یکی از دلایل عدم ترخیص خودروها اشاره کرد و گفت: علاوه بر آمار فوق بالغ بر ۱۰۴۸ دستگاه خودرو نیز با وجود آنکه اظهارشده و پروانه گمرکی دریافت کرده‌اند امکان خروج آنها فراهم نیست؛ به دلیل آنکه در مهلت یاد شده نتوانستند از گمرک خارج شوند.

ارونقی ادامه داد: برای این خودروها قرار شد پیش نویسی از سوی دستگاه های مربوطه مبنی بر تمدید مهلت زمانی تهیه و به تصویب هیات وزیران برسد تا این مانع برطرف شود.