در کمتر از دو هفته اتفاق افتاد

کاهش 2 میلیون تومانی قیمت هر کیلوگرم زعفران 

یک عضو شورای ملی زعفران از کاهش 2 میلیون تومانی قیمت هر کیلوگرم زعفران در بازار داخلی در پی سخت‌تر شدن نقل و انتقال پول و صادرات این محصول خبر داد.

علی حسینی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا افزود: در کمتر از دو هفته قیمت هر کیلوگرم زعفران درجه یک از 13 میلیون به 11 میلیون تومان و درجه دو از 10 میلیون به 8 میلیون تومان کاهش یافته است. وی مهمترین دلیل کاهش قیمت زعفران در بازار داخلی را کندی خروج این محصول از کشور در پی سخت‌تر شدن نقل و انتقال پول و صادرات عنوان کرد.

حسینی تاکید کرد: سخت‌تر شدن صادرات زعفران رونق قاچاق این محصول از کشور را به دنبال داشته است.

به گفته این عضو شورای ملی زعفران؛ همچنین وادار ساختن تجار شناسنامه‌دار برای تسویه ارز صادرات در سامانه نیما در رونق خروج این محصول از مبادی غیر رسمی موثر بوده است.

این عضو شورای ملی زعفران پیشنهاد داد به جای وادار ساختن تجار شناسنامه‌دار به تسویه ارز در سامانه نیما به آن‌ها اجازه داده شود که برای تبادل ارزی با واردکنندگان کالاهای مورد نیاز کشور به توافق برسند. حسینی گفت: به این ترتیب ارز نرخ واقعی خود را می‌یابد، صادرات از مبادی قانون انجام می گیرد و کالاهای مورد نیاز کشور نیز تامین می شود.

    

ادامه روند افزایشی قیمت نفت در پی حادثه دریای عمان

به دنبال افزایش تنش در خلیج فارس و دریای عمان قیمت نفت در بازارهای جهانی رو به افزایش دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از یاهو نیوز، به دنبال حمله مشکوک به دو تانکر حامل نفت در دریای عمان قیمت نفت همچنان روند افزایشی داشته و به طور میانگین نزدیک به چهار و نیم درصد رشد داشت. دریای عمان در اتصال به تنگه بسیار استراتژیک هرمز قرار دارد. از تنگه هرمز روزانه بیش از ۱۵ میلیون بشکه و صدها میلیون دلار مشتقات نفتی عبور می‌کند و شاهراه نفتی منطقه به حساب می‌آید. مایک پمپئو ایران را مسئول این وقایع می‌داند در حالی‌که ایران به طور رسمی این اقدام را محکوم کرد و این انفجارها را مشکوک خوانده است. نفت وست تگزاس اینترمدیت با دو و دو دهم درصد افزایش به قیمت ۵۲ و ۲۸ صدم دلار بسته شد. این در حالی است که قیمت نفت پیش از این حمله روند نزولی پیدا کرده بود.

«جان هال» رئیس موسسه « آلفا انرژی» گفت: «تنش ها در خاورمیانه در اوج خود قرار داشت و این انفجارها مسائل را در خلیج فارس بغرنج کرده است.» در غروب - پنجشنبه- وقایع نفت به شرح زیر بود: نفت برنت دریای شمال به میزان یک و ۳۴ صدم درصد به قیمت ۶۱ دلار و ۳۱ سنت به ازای هر بشکه رسید.

نفت وست تگزاس به میزان یک دلار و ۱۴ صدم درصد افزایش به میزان ۵۲ دلار و ۲۸ سنت رسید. یورو نیز در برابر دلار با کاهش جزئی به مقدار یک دلار و ۱۲ سنت رسید.