یک کارشناس اقتصادی با بررسی مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی دولت چهاردهم، تاکید کرد دولت ابزارهای لازم برای اصلاحات اقتصادی را در اختیار دارد.

علی سعدوندی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز، در ابتدا مهم‌ترین مساله اقتصادی کشور را تورم عنوان کرد و گفت: متاسفانه از سال ۱۳۹۷ تا امروز کشور ایران وارد یک موج تورمی جدید شده که باعث پیدایش وضعیت خطرناکی شده است. دولت باید برای این مساله اولویت قائل شود.

او افزود: با این مسیر فعلی، نه ‌تنها تورم مهار نمی‌شود بلکه رکود هم در اقتصاد حاکم خواهد شد. بنابراین دولت هم باید به فکر کنترل تورم باشد و هم سیاست‌های طرف عرضه را در پیش بگیرد. یکی از این سیاست‌های تسهیل کسب‌وکارهاست که تا حدی در دولت سیزدهم انجام شد اما متاسفانه کامل نبود و دستگاه‌ها همکاری لازم را نمی‌کردند. این کارشناس اقتصادی درباره اولویت اقتصادی بعدی دولت آینده اظهار کرد: مساله دیگر وضعیت اسفناک بازار سرمایه است که با اینکه اولویت دولت قبل بود اما متاسفانه بدترین وضعیت بازار سرمایه به وقوع پیوسته است. دلیل این مساله هم این است که دولت در جیب سهامداران دست برده است.

او با اشاره به اینکه نکته دیگر اینکه عملکرد اقتصادی و بهره‌وری در اقتصاد ایران بسیار پایین است که دلیل اصلی آن تثبیت قیمت‌هاست و باید مساله تثبیت قیمت‌ها هم کاملاً اصلاح شود و سازمان تعزیرات باید تغییر ماهیت بدهد، اضافه کرد: اگر دولت بخواهد در سیاست‌گذاری پولی موفقیت‌آمیز عمل کند، باید به ارز تک‌نرخی و شناور روی آورد. این موضوع باعث می‌شود مشکلات اقتصادی کاهش پیدا کند. سعد‌وندی تصریح کرد: رئیس دولت آینده باید با افرادی که سیاست‌های 11 سال گذشته در دو دولت به ظاهر متفاوت و در باطن یکسان را طراحی و اجرا کرده‌اند، مرزبندی داشته باشد. این افراد تفکراتی دارند که برای اقتصاد ایران بسیار مضر است. بنابراین دولت ابزار کافی را دارد اما سوالی اینجاست که آیا دولت جدید بنا دارد از علم و تجربه بشری استفاده کند یا می‌خواهد در مسیر گذشته قدم بردارد؟ چراکه مسیر گذشته به ناکجا آباد می‌رود.