عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران عنوان کرد: با توجه به مسیری که اکنون در آن قرار داریم، به‌نظر می‌رسد رکود ساخت در سال جاری نیز ادامه پیدا کند.

حسن محتشم در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز، اظهار کرد: ساخت و ساز از سال گذشته در رنج است و شرایط مطلوبی ندارد. نقدینگی قفل شده و از سوی دیگر شرکت‌های حوزه ساخت نیز به‌دلیل سامانه‌ای که وزارت راه و شهرسازی به نام سپامک پایه‌گذاری کرده، در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند. اکنون بعضی از شرکت‌ها یک سال است در نوبت هستند تا بتوانند رتبه خود را تمدید کنند.

او تصریح کرد که این موضوع، بازدارندگی در ساخت و ساز ایجاد کرده است و در نتیجه آن، تلاش و انگیزه‌ای که باید برای سازندگان وجود داشته باشد، به مرور در حال کمرنگ شدن است.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران درباره برنامه دولت برای ساماندهی بازار ساخت مسکن نیز گفت: دولت هیچ برنامه‌ای برای بازار ساخت و ساز مسکن ندارد تا اعلام کند چگونه می‌توان انبوه‌سازان را به سوی ساخت هدایت کرد. دولت همچنین در سیاست‌های خود تکرار مکررات سال‌های قبل را در پیش گرفته است.

محتشم در خصوص سیاست‌های دولت افزود: زمانی که ارزش پول ملی کاهش پیدا می‌کند و ارزش کالاهایی مانند طلا و سکه در بازارهای موازی بالا می‌رود، طبیعتا واکنش دولت کنترل بازار است. دولت در این مواقع نقدینگی را از بازار جمع می‌کند یا اجازه نمی‌دهد در بازار فعال باشد. زمانی که نقدینگی در بانک‌ها قفل می‌شود همه کسب و کارها در حالت رکودی فرو می‌روند، صنعت و بازار ساختمان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

او ادامه داد: سازنده‌ها هنگامی که می‌خواهند وارد بازار شوند می‌بینند واحدهای ساخته شده حتی به قیمت تمام‌شده نیز به فروش نمی‌رسند. با تاثیر از این عامل، طی سال گذشته بازار مسکن نیز با افت قیمت مواجه شده است، در حالی که قیمت تمام‌شده مسکن نه‌تنها کاهش نداشته بلکه مسیری افزایشی را نیز طی کرده است.

گفتنی است کارشناسان معتقدند بازگشت رونق به بازار مسکن یکی از اصلی‌ترین عواملی است که با استفاده از آن می‌توان آرامش و ثبات را به بازار معاملات مسکن بازگرداند. مادامی که رکود در ساخت و عرضه مسکن وجود داشته باشد، سر  سامان دادن به آن در طولانی‌مدت امری محال به‌نظر می‌رسد.