افزایش مهاجرت رانندگان در پی قدرت خرید پایین آنها

رئیس اتحادیه شرکت‌های مسافربری اظهار داشت: امروز با افرادی تحصیل کرده و حتی خلبان مواجه هستیم که به دنبال دریافت گواهینامه رانندگی پایه یک هستند تا بتوانند مهاجرت کنند.

احمدرضا عامری در گفت‌وگو با ایلنا تاکید کرد: در حال حاضر برخی از کشورها به رانندگان در بخش حمل و نقل باری هم اقامت و هم حقوق چند هزار دلار پرداخت می‌کند و ما امروز با افرادی تحصیل کرده و حتی خلبان مواجه هستیم که به دنبال دریافت گواهینامه رانندگی پایه یک هستند تا بتوانند از این طریق به آن کشورها مهاجرت کنند. آن کسی که گواهینامه پایه یک داشته باشد می‌تواند راننده اتوبوس و کامیون باشد و فرصت مهاجرت دارد. 

 او با اشاره به واردات 5 هزار اتوبوس و با بیان اینکه دولت برای نوسازی و توسعه ناوگان باید شرایط حمایتی ایجاد کند، ادامه داد: با این گرانی‌ها کدام راننده می‌تواند اتوبوس وارداتی خریداری کند؟ در این شرایط باید اقداماتی انجام دهند که انگیزه سرمایه‌گذاری در این بخش ایجاد شود وگرنه با قیمت‌های دستوری بلیت و طولانی شدن مدت زمان بازگشت سرمایه، رغبتی برای توسعه ناوگان ایجاد نخواهد شد. البته با این تورم در کشور بازگشت سرمایه‌ای برای فعالان در حمل و نقل جاده‌ای وجود ندارد.

عامری افزود: هر چند تقاضا برای خرید اتوبوس در کشور وجود دارد اما قدرت خرید وجود ندارد از این رو تقاضا چشمگیر نیست و در داخل هم تولیدی نداریم که متقاضی بتواند از خرید داخل استفاده کند. در حال حاضر هیچ برآوردی از قیمت اتوبوس‌های وارداتی نداریم چراکه قیمت آنها دلاری است و نمی‌دانیم در آن زمان نرخ دلار در کشور چقدر است. هنوز هم اتوبوسی وارد نشده و اساسا نمی‌دانیم چه زمانی قرار است این 5 هزار دستگاه اتوبوس وارد شوند.