عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: همین که می‌گویند «مهار نقدینگی» به سرعت می‌روند سراغ کنترل نقدینگی به صورت عام، بعد در این زمینه زورشان به دلال‌ها و واسطه‌ها نمی‌رسد نتیجه‌اش می‌شود رکود و عدم تولید و در نتیجه افزایش تورم را به‌ دنبال خواهد داشت. به‌ نظرم فهم این‌ها خیلی سخت نیست آدم اگر اقتصاد هم نخوانده باشد و عقل داشته باشد، می‌تواند این‌ها را بفهمد منتها دوستان اشتباه گرفته‌اند.

علی اصغر عنابستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به سوالی درخصوص عملکرد دولت در حوزه مهار تورم و رشد قیمت‌ها طی دو ماه ابتدایی سال در انواع کالاهای مصرفی، گفت: به نظر من یکی از اشکالات در کار درک نادرست درخصوص مساله مهار نقدینگی و برنامه‌ریزی غیرصحیح بر همین اساس است. الان در بسته مهار تورم دولت به عنوان یکی از اقدامات و اهداف اولیه و به قولی هدف شماره اول «مهار نقدینگی» آمده است. به‌نظر من اقتصاددان‌های حاکم بر دولت یک مقداری این مساله مهار نقدینگی را اشتباه گرفته‌اند.

وی ادامه داد: در خصوص نقدینگی اینکه گفته می‌شود رشد نکند تاحدودی حرف درستی است البته آن را هم محکم نمی‌شود گفت که قطعا درست است. نماینده مردم سبزوار در مجلس با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای هدایت نقدینگی به جای مهار آن، تصریح کرد: اگر ما بتوانیم نقدینگی موجود را به سمت تولید هدایت کنیم، نه‌تنها باعث تورم نمی‌شود بلکه اتفاقا به شدت نقش کاهشی در تورم دارد. حتی در حالتی که ما عمده نقدینگی کشور را به سمت تولید هدایت کنیم، اگر نقدینگی رشد کند هم خوب است.

وی افزود: یعنی نقدینگی رشد کند و این به نفع کشور است چون ما نقدینگی را به سمت تولید برده‌ایم و تولید رونق می‌گیرد، عرضه کالا به بازار افزایش پیدا می‌کند و خود به خود تورم کاهش پیدا می‌کند؛ ضمنا رشد تولید و رونق تولید را هم داریم.

عنابستانی در ادامه عنوان کرد: همین که می‌گویند «مهار نقدینگی» به سرعت می‌روند سراغ کنترل نقدینگی به صورت عام، بعد در این زمینه زورشان به دلال‌ها و واسطه‌ها نمی‌رسد و نتیجه‌اش می‌شود رکود و عدم تولید و در نتیجه افزایش تورم را به‌دنبال خواهد داشت. به‌نظرم فهم این‌ها خیلی سخت نیست، آدم اگر اقتصاد هم نخوانده باشد و عقل داشته باشد، می‌تواند این‌ها را بفهمد منتها دوستان اشتباه گرفته‌اند.

وی تصریح کرد: برای مهار تورم راهی نیست به جز اینکه ما به سمت رشد تولید برویم و رشد تولید هم به موضوعات مختلفی نیاز دارد. رشد حمایت می‌خواهد، به نقدینگی نیاز دارد، کمک نیاز دارد، یارانه می‌خواهد، کاهش قیمت‌های تمام شده سیستمی مانند کاهش قیمت انرژی می‌خواهد و موارد دیگر تا تولید بتواند مقاومت کند و در مقابل بازار خارجی رقابت کند. آن وقت ما می‌توانیم به رشد تولید و کاهش تورم فکر کنیم، امیدوارم دولت برای کاهش تورم این مساله را اصل قرار دهد و متوجه باشد که با پنهان کردن آمارها و مخفی کردن نرخ تورم مشکلی از کشور حل نمی‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این سوال که «آیا نیاز به تغییر در تیم اقتصادی دولت از معاون اول و معاون اقتصادی تا سایر مقامات احساس می‌شود؟»، گفت: به نظر من کلا تیم اقتصادی دولت همه باهم باید بروند و یک تیم دیگر بیاید، حالا دو نفرشان رفتند بقیه هم ان‌شاءالله بروند و تیم بهتری بیاید.