رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: دو پایه جدید مالیاتی در حال شکل‌گیری است .

به گزارش خبرآنلاین، داوود منظور، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه یکی از پایه‌های جدید مالیاتی، مالیات بر عایدی سرمایه است، اضافه کرد: مالیات بر عایدی سرمایه در ابتدا به صورت طرح در مجلس مطرح شد و کلیات ان به تصویب رسیده است، البته ما نیز برای چکش کاری طرح همکاری لازم را داشتیم.

وی با تاکید بر اینکه این طرح آماده تبدیل شدن به قانون است و ورود به صحن است، گفت: بی تردید در آینده نزدیک این طرح تبدیل به قانون می شود و هدف از اجرای ان نه کسب درامد مالیاتی بلکه ممانعت از سوداگری خواهد بود.

وی درباره مصادیق مالیات بر عایدی سرمایه ادامه داد: خرید و فروش ملک، خودرو، سکه و ارز با هدف کسب درامد مشمول مالیات بر سوداگری است. به این ترتیب که قیمت زمان خرید و فروش ملاک است و روش دریافت مالیات نیز طبق قانون مشخص می شود. وی درباره دومین پایه مالیاتی جدید نیز گفت: تدوین شرایطی برای دریافت مالیات بر مجموع درآمد هم در جریان است تا از نظام مالیات منبع محور به نظام مالیاتی فردمحور حرکت کنیم.

به گفته وی پیش نویس این قانون تهیه شده و لایحه ان را نوشتیم تا به زودی در کمیسیون اقتصادی دولت مورد بررسی قرار گیرد.

منظور با اشاره به اینکه این دو قانون بسیار مترقی هستند در نظام مالیاتی در جهان هستند، تاکید کرد: امیدواریم در چند سال آتی به نظام مالیاتی مترقی و روزآمد منتقل شویم.

خانه های خالی شناسایی شد

وی ادامه داد: بالغ بر ۵۲۰ هزار خانه خالی شناسایی شد که میزان مالیات این خانه‌ها ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان محاسبه شده و این موضوع به مودیان اطلاع داده شده است. این اطلاع رسانی هم از طریق سامانه بوده، هم پیامک و هم به صورت کتبی و از طریق پست. رئیس کل سازمان امور مالیاتی از اعتراض ۱۰۰ هزار مالک خبر داد و افزود: این اعتراض‌ها را به وزارت راه منعکس کردیم تا دوباره مورد بررسی قرار بگیرد. البته هنوز تعداد زیادی از مودیان به سامانه مراجعه نکرده‌اند. اگر مودیان اعتراض دارند باید اعتراض خود را ثبت کنند تا رسیدگی شود.

منظور ادامه داد: مالکان خانه‌های خالی باید تا پایان مرداد مالیات خود را پرداخت کنند در غیر این صورت ماهانه مشمول جریمه ۲.۵ درصدی مالیات تعیین شده می‌شوند و هنگام نقل و انتقال خانه باید اصل و جریمه مالیات را پرداخت کنند.

ممنوع‌الخروجی ۲۵۰۰ بدهکار مالیاتی

وی با بیان اینکه در سامانه سوت زنی ۶۰۰۰ اعتراض از سوی مردم ثبت شده است، گفت: از این تعداد ۱۶۰۰ اعتراض گلایه مردم از پزشکان است. به همین دلیل به پزشکان اخطار دادیم و باید اگاه باشند که درصورت فرار مالیاتی از ابزار قانونی لازم استفاده می‌کنیم. پزشکان مکلف هستند دستگاه کارتخوان داشته باشند و از آن استفاده کنند.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: مردم باید تخلفات را اطلاع دهند، اگر به جای استفاده از دستگاه پوز شماره کارت می‌دهد مردم باید اطلاع دهند. فرار مالیاتی نباید موجب آزار مردم شود. کتمان درآمد فرار مالیاتی و جرم محسوب می‌شود. برای این افراد پرونده کیفری تشکیل می‌شود.

منظور در ادامه با بیان اینکه در پنج ماه سال جاری وصول مالیات ۶۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است، گفت: در پنج ماه ابتدایی سال جاری ۲۵۰۰ نفر بدهکار مالیاتی ممنوع‌الخروج شدند که از این افراد ۱۲۰۹ میلیارد تومان وصول شد.

چرا طلافروشان باید سالانه ۶ میلیون تومان مالیات بدهند؟

وی در ادامه با بیان اینکه اطلاعاتی که از اصناف وجود دارد نباید کتمان شود، اظهار کرد: مالیات ابرازی اصناف رشد دو برابری داشته است. چرا طلافروشان باید سالیانه ۶ میلیون و ابزارفروشان سالیانه چهار میلیون تومان مالیات بدهند؟ ما قاعده بازی را تغییر دادیم. تعداد اظهارنامه اشخاص حقیقی ۵۲ درصد رشد کرده است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: تا سال ۱۴۰۰ تعداد کل مودیان ۲ میلیون و ۹۱۵ هزار نفر بود که این تعداد در سال جاری به چهار میلیون و ۴۵۰ هزار مودی رسیده و از این افراد مالیات یک میلیون و ۸۰۰ نفر صفر شده است.