یک کارشناس حوزه ارزهای دیجیتال گفت: تریدرهای ایرانی بازار رمز ارز در حال کوچ به ترکیه هستند.

 سعید خوشبخت، در گفتگو با قرن‎نو در پاسخ به این پرسش که خروج تریدرهای ایرانی از کشور چه تبعاتی براق اقتصاد ایران دارد؛ گفت: یکی از ساده‌ترین آسیب‌های اقتصادی این اتفاق این است که تریدر ایرانی پولی را که در ایران هزینه می‌کند را دیگر در کشور دیگری هزینه خواهد کرد و این امر به معنای خروج ارز از کشور است.

وی اضافه کرد: مساله اصلی اینجاست که ما در حال از دست دادن دانش و نیروی حرفه‌ای و توامندی افراد کاربلد هستیم و زمانی که نیروهای متخصص از کشور خارج می‌شوند نیروهای شیاد جای آنها را می‌گیرند و بازار برای مردمی که ترید بلد نیستند و نیاز دارند که خدماتی در این حوزه دریافت کنند به شدت خطرناک خواهد شد.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که دولت به چه نحوی می‌تواند جلوی وقوع این اتفاق را بگیرد؛ گفت: نمی‌توان گفت که دولت می‌تواند به طور کامل از وقوع این اتفاق جلوگیری کند چراکه مهمترین عاملی که منجر به خروج تریدرهای ایرانی از کشور شده است تحریم‌ها بوده است و این افراد نگران این موضوع هستند که اگر در ایران فعالیت کنند به موانعی برخورد کنند و در نتیجه ترجیح می‌دهند از کشور خارج شوند.

وی ادامه داد: در این بین اما در اختیار داشتن بازارهای داخلی قوی‌تر می‌تواند کمکی به تریدرهای ایرانی محسوب شود؛ اگر بازارهای داخلی عمق کافی داشته باشند و در رده بازارهای دسته دوم دنیا باشند و بازارهای محلی قوی محسوب شوند برای تریدرهای ایرانی جایی بازخواهد شد که معاملات خود را در همین بازار ها انجام دهند اما متاسفانه بازارهای ما عمقی ندارد در نتیجه تنها گزینه برای تریدر واقعی این است که در بازار بین‌المللی ترید کند.

وی در واکنش به ایجاد هویت جعلی توسط کاربران ایرانی برای فعالیت در صرافی‌هایی مانند بایننس؛ گفت: این فعالان بازار رمز ارز با این کار به یک نهاد مالی دروغ خواهند گفت و آن نهاد مالی موظف است که قوانینی را رعایت کند و به محض مطلع شدن این حق را پیدا می‌کند که شما را به عنوان مجرم شناسایی کند و حساب‌های شما را مسدود کند.این کارشناس ارزهای دیجیتال در ادامه گفت: مردم نباید هرگز به نهادهای مالی دروغ بگویند چراکه پشیمانی به بار می‌آید و حتی ممکن است زمانی که احراز هویت جعلی رخ می دهد فرد اصلی با ارائه پاسپورت حساب را خالی کند. حساب برای خود فرد ایرانی نیست بلکه برای شخص دیگری است و مانند این است که افراد ایرانی از حساب‌های اجاره‌ای استفاده کنند و در نتیجه هر لحظه امکان دارد که این حساب‌ها توسط فرد اصلی تخلیه شود. ترید (Trade) ارز دیجیتال به معامله یا خرید و فروش بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که با هدف کسب سود انجام می‌گیرد. فرد معامله‌گر یا تریدر با هدف کسب سود از نمودارهای قیمتی، اخبار بازار و رویدادهای آتی بازار استفاده می‌کند.