مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه واردات گاز از ترکمنستان در حال نهایی شدن است و کار به خوبی پیش می‌رود گفت: مخازن نفت و گاز ایران در دنیا پیچیده‌ترین مخازن هستند و دوره تولید آسان نفت تمام شده و اولویت ما در صنعت نفت فناوری است.

به گزارش ایسنا، محسن خجسته‌ مهر در جمع خبرنگاران درباره افزایش ظرفیت تولید گاز گفت: اولین ردیف فاز ۱۴ پارس جنوبی با ظرفیت شیرین سازی حدود ۱۲ میلیون متر مکعب در روز به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین توسعه فاز ۱۱ با شتاب خوبی جلو می‌رود.

وی با بیان اینکه اولویت ما توسعه فاز ۱۱ است، گفت: سال آینده بخشی از تولید فاز ۱۱ به مدار می‌آید و از ظرفیت خالی شیرین سازی سایر فازها و سکوی فاز ۱۲ استفاده می‌کنیم تا سریعتر به تولید برسیم.مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه برنامه خوبی برای افزایش تولید گاز در سال آینده داریم، تاکید کرد: اولین فاز میدان گازی کیش با حدود ۱۳۰ میلیون متر مکعب همچنین ظرفیت جدید تولید گاز در شرکت مناطق نفت مرکزی برنامه‌ریزی شده است.خجسته مهر با بیان اینکه همچنین ۱۰ طرح ضربتی را آغاز کردیم و وارد مرحله مناقصات شده‌ایم که ظرفیت خوبی برای سازندگان داخلی و اشتغال در پی خواهد داشت، تاکید کرد: برنامه ما این است تا ظرف هشت سال آینده به تولید یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز برسیم.وی درباره تمدید قرارداد گازی با ترکیه نیز گفت: مذاکرات درباره تمدید قرارداد با این کشور در حال انجام است.

خجسته ‌مهر با اشاره به ساز و کار فروش نفت اظهار کرد: فروش تابع قوانین و مقرراتی در بخش مالی، بازاریابی و فروش است و هر مجموعه‌ای که شرایط لازم را داشته باشد می‌تواند نفت خریده و بفروشد، اظهار کرد: ما برای عمده گازهایی که سوزانده می‌شوند پروژه داریم و اکنون کار ما این است که به پروژه‌ها شتاب بدهیم و موانع را برطرف کنیم تا گازها را جمع‌آوری کنیم.مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه در پارس جنوبی ۱۰۰ میلیون دلار برای این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری و مناقصات آن برگزار می‌شود و از بخش‌های مختلف دعوت می‌کنیم در پروژه‌ها مشارکت داشته باشند، اظهار کرد: ما برای تهاتر هرگونه خدمات و ساز و کاری که قانون اجازه بدهد مشکلی نداریم.به گفته وی مذاکرات برای تهاتر در حال انجام است ولی هنوز به جمع‌بندی نرسیدیم. به محض طی شدن مراحل قانونی، اجرا خواهد شد.