بازار مسکن در رکودی سخت و کشدار به سر می‎برد، اما با این حال قیمت مسکن در این مسیر نه تنها روندی کاهشی را تجربه نکرده است بلکه واحدهای مصرفی مسکن در مسیر افزایش قیمت قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در آخرین گزارش اعلامی از سوی مرکز آمار ایران، متوسط قیمت مسکن در تهران در اسفند ۹۹ حدود ۳ درصد در مقایسه با ماه پیش از آن یعنی بهمن ماه کاهش یافته است. با این حال بهای هر متر مربع واحد مسکونی در تهران ۸۱.۹ درصد نسبت به اسفند سال گذشته افزایش داشته است. قیمت مسکن در سه سال اخیر روندی افزایشی را تجربه کرده و این رشد عجیب قیمت هنوز متوقف نشده است. این رشد تا جایی تداوم داشته که متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به بیش از ۳۰ میلیون تومان رسیده است . این نرخ که در مقایسه با بهمن و اسفند ۹۸ به ترتیب ۶.۶ و ۹۳.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.  هر چند این روزها به واسطه شیوع کرونا، مشاوان املاک تعطیل هستند اما ارسال فایلهای فروش در فضای مجازی متوقف نشده و برآوردها نشان می‌دهد فایل‌های فروش افزایش قیمت محسوسی را حتی نسبت به یک ماه قبل تجربه کرده‌اند .  بررسی‌ها نشان می‌دهد این بار مسکن متوسط یا به عبارت دیگر مسکن مصرفی یعنی واحدهای مسکونی متراژ کوچک در مرکز شهر تهران و حاشیه شهر طعمه افزایش قیمت شده‌اند. به این ترتیب واحدهای مسکونی قدیمی‌تر در مناطق ارزان تهران که به طور متوسط قیمتی در حدود 20 تا 22 میلیون تومان در هر متر فایل می شدند ، این روزها به نرخ 25 تا 27 میلیون فایل می شوند . برخی کارشناسان به استناد تعطیلی واحدهای مشاوران املاک در تهران می گویند، سفته‌بازارن و سرمایه‌گذاران بازار ملک از این موقعیت استفاده کرده‌اند و در نبود واخدهای صنفی این حوزه در صدد قیمت‌سازی در بازار هستند تا با عادی شدن فضا بتوانند قیمت‎های پیشنهادی خود را جای بیندازند. از سوی دیگر کندی سرعت ساخت وسازها به دلیل شیوع کرونا و گرانی مصالح ساختمانی چشم انداز قیمت مسکن را افزایشی کرده است و همین امر نیز مزید بر علت برای اعلام قیمت‌های بالاتر است. خبرهای رسیده نشان می دهد دلالان مسکن در غیاب مشاوران املاک در شهرهای جدید نیز دست به‌کار شده‌اند. همین امر سبب شده است قیمتها در شهر جدید پردیس که به دلیل نزدیکی به تهران جزو شهرهای جدید پرتقاضا برای سکونت در واحدهای مسکن مهر است دستخوش افزایش قیمت جدید شوند. هر چند در نیمه اول سال گذشته قیمت مسکن تحت تاثیر رشد بهای دلار و بالا رفتن انتظارات تورمی افزایش یافت و  حتی بهای میلیاردی برای واحدهای مسکن مهری در این منطقه ثبت شد اما به تدریج با تحولات رخ داده در عرصه اقتصاد کلان تقاضا فروکش کرد و واحدهای میلیاردی مسکن مهر با کاهش 200 تا 400 میلیون تومانی قیمت روبرو شدند.

 افزایش تقاضا از یک سو و رشد قابل توجه فایلها نشان می‌دهد زمینه برای افزایش قیمت مهیا شده و واحدهایی که تا بهمن ماه در محدوده قیمتی 800 میلیون تومان قرار داشت، این روزها به قیمت یک میلیارد و 500 تا یک میلیارد و 700 میلیون تومان آگهی شده اند.