رئیس سازمان برنامه و بودجه به ارائه توضیحاتی درباره بودجه، یارانه و جریمه‌های کرونایی پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت در جمع خبرنگاران درباره وضعیت بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: با یاری خدا بودجه تقریبا با توافق نسبی بین دولت و مجلس تهیه شده است مواردی هم که مشابه سنوات گذشته از منظر شورای نگهبان یا با قانون اساسی مغایرت داشته یا مباینتی با شرع مقدس داشته است اعلام شد. انتظار داریم تا پایان هفته مجلس فرصت کند تا این ایرادهای شورای نگهبان را برطرف کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه به نظر می‌رسد با اصلاحاتی که برای تامین نظر شورای نگهبان روی مصوبات مجلس در بودجه صورت می‌گیرد ما بتوانیم تا پایان سال یعنی تا پایان هفته بودجه را به عنوان قانون داشته باشیم، گفت: این فرصت هم برای دولت خواهد بود تا بتوانیم ضوابط اجرایی و آیین‌نامه‌های اجرایی و مالی را تهیه کند تا بودجه بعد از تعطیلات نوروز برای اجرا به همه دستگاه‌ها ابلاغ شود.

نوبخت درباره وضعیت پرداخت یارانه در بودجه ۱۴۰۰ نیز گفت: یکی از احکام مرتبط با افرادی است که شایستگی دریافت یارانه را دارند منتهی بنا بر هر دلیلی استفاده نکرده‌اند با همان ساز و کاری که قانون مشخص کرده است و آیین‌نامه‌ اجرایی آن در دولت در تبصره ۱۴ نوشته شده ما ان‌شاءالله بتوانیم بازماندگان را نیز به جمع یارانه‌بگیران اضافه کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز دو یارانه در دو روز مشخص و معین ماه پرداخت می‌شود در تاریخ دهم یارانه حمایت معیشتی و بیستم هم یارانه‌های جاری که از پیش وجود داشت پرداخت می‌شود. به گفته نوبخت خوشبختانه آمارها نشان از موفقیت پلیس راهور در حفظ جان مردم است علاوه بر این که از نظر امنیت و نظم در جاده‌ها و خیابان ها و در همه شرایط حضور دارند خوشبختانه تعداد کشته شدگان ناشی از تصادفات با تلاش و مساعی و مدیریت ویژه صورت گرفته کاهش پیدا کرده است.

سازمان برنامه و بودجه به نیابت از دولت وظیفه خود می داند تا جایی که ممکن است نیازمندیهای پلیس راهور را برای اینکه بتواند آمار کاهش مرگ و میر را حفظ کرده و بکاهد، آماده کند. وی در پاسخ به این سوال که آیا از جرایم کرونایی به راهور هم تعلق می گیرد؟ گفت: آنچه که برای برخورداری پلیس راهور از پاداش است ما بدون ارتباط با مباحث جریمه می‌بینیم و تلاش می‌کنیم اقدام خودمان را در پاسخ به زحمات پلیس راهور انجام دهیم. نوبخت در پاسخ به این پرسش که آیا این جرایم برای وزارت بهداشت است؟ تصریح کرد: این جرایم مربوط به وزارت بهداشت نیست وزارت بهداشت هم یکی از استفاده‌کنندگان از منابع کروناست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره تجهیز پلیس در راستای هوشمندسازی گفت: در واقع برنامه از سوی پلیس راهور ارائه شده و سازمان برنامه و بودجه حسب توافقی که با سردار فرماندهی راهور داشتیم اقدامات خوبی انجام می‌شود.