به دنبال انتشار گزارش هایی از حملات حوثی های یمن به تاسیسات نفتی عربستان، قیمت نفت برنت روز دوشنبه برای اولین بار از زمان شروع بحران کرونا به بالای 70 دلار رسید و نفت خام آمریکا بالاترین رقم بیش از 2 سال اخیر را تجربه کرد.

همزمان با افزایش قیمت نفت رد بازارهای جهانی گزارش هایی از افزایش صادرات نفت ایران نیز منتشر شد. رویترز در گزارشی از افزایش صادرات نفت ایران خبر داد.

شرکت ملی نفت ایران در ماه‌های اخیر به دنبال از سرگیری صادرات نفت است‌. از سرگیری صادرات نفت خام ایران می‌تواند نیاز هند به نفت را کاهش دهد. یک مقام هندی گفت: ما توقع داریم که در ۴-۳ ماه آینده نفت خام ایران وارد بازار  ما شود. یک مقام پالایشگاه‌های هندی گفت: مسئولان شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده‌اند که پس از انتخابات ریاست جمهوری، توافق‌های رسمی برای صادرات نفت امضا خواهد شد.

نفت به چه قیمتی معامله می‌شود؟

به گزارش رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با یک دلار و 42 سنت معادل 2.05 درصد جهش به 70 دلار و 78 سنت رسید. نفت برنت در معاملات اولیه صبح امروز به 71 دلار و 11 سنت رسید که بالاترین رقم ثبت شده از 8 ژانویه 2020 تاکنون بود. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای تحویل در ماه آوریل نیز با یک دلار و 36 سنت معادل 2.06 درصد رشد به 67 دلار و 45 سنت رسید. نفت خام امریکا اوایل امروز به رقم 67 دلار و 98 سنت رسید که بالاترین رقم از اکتبر 2018 تاکنون بود. پس از تصویب بسته محرک مالی 1.9 تریلیون دلاری دولت آمریکا در کنگره و در حالی که آمارهای مثبتی از عملکرد اقتصادی آمریکا و چین منتشر شده است، ارزش سهام در بازارهای آسیایی امروز شاهد رشد بود.

روز یکشنبه حوثی های یمن با چندین فروند پهپاد و موشک قلب صنعت نفت عربستان و از جمله تاسیسات نفتی راس تنوره را هدف گرفتند. این تاسیسات در صادرات نفت عربستان نقش حیاتی دارد. تحلیلگران بانک آی ان جی در گزارشی با اشاره به اینکه این حمله دومین حمله ماه جاری میلادی به تاسیسات نفتی عربستان به شماره می رود نوشتند: «در کوتاه مدت شاهد افزایش بیشتر قیمت ها خواهیم بود.»

قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا در طی 4 جلسه متوالی اخیر و از زمان اعلام تداوم کاهش تولید گروه اوپک پلاس شاهد رشد بوده است. به رغم روند رو به رشد قیمت ها، وزیر انرژی عربستان نسبت به ترمیم تقاضا ابراز تردید کرده است.

آرامکو قیمت‌ها را بالا برد

از سوی دیگر شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو عربستان قیمت رسمی نفت خام برای تحویل به مشتریان آسیایی در ماه ماه آوریل را افزایش داد.

بر اساس بیانیه‌ منتشر شده، شرکت آرامکو قیمت فروش رسمی ماه آوریل (OSP) نفت خام نوع «سبک عربی» برای عرضه به مشتریان آسیایی را به اضافه یک دلار و ۴۰ سنت برای هر بشکه در مقابل میانگین قیمت نفت خام شاخص‌های عمان / دبی تعیین کرد، که این رقم در مقایسه با ماه مارس ۴۰ سنت افزایش نشان می‌دهد.

آرامکو همچنین قیمت رسمی فروش نفت نوع «سبک عربی» را به منطقه شمال غربی اروپا به منفی دو دلار و ۲۰ سنت برای هر بشکه در مقابل نفت خام شاخص برنت قرار داد که نسبت به ماه مارس منفی ۵۰ سنت است.

قیمت رسمی فروش نفت خام نوع «سبک عربی» عربستان برای تحویل در ماه آوریل به مشتریان در ایالات متحده آمریکا به ارزش مثبت ۹۵ سنت برای هر بشکه نسبت به شاخص خام ترش آرگوس (ASCI) تعیین شد که ۱۰ سنت بالاتر از قیمت اعلام شده برای ماه مارس است.