یک استاد دانشگاه با اشاره به دلایل ریزش بورس در ماه‌های گذشته گفت: برخی به دنبال متهم کردن دیگران هستند تا مسوولیت خود در اصلاح بازار را به گردن دیگران بیاندازند.

آلبرت بغزیان، در خصوص دلایل ریزش بازار سرمایه طی ماه های گذشته اظهار داشت: در منطق غیر اقتصادی پیشگیری بهتر از درمان است. اما در ایران بورسی که داشت راه خود را می رفت و در حال باز کردن جای خود میان مردم بود و وارد سبد پورتفو یا دارایی افراد شده بود را طوری جلوه دادند که بسیاری از پول‌های وارد شده به بورس از آن خارج شد.

بغریان با بیان اینکه ورود پول های جدید به بورس می توانست نتایج اقتصادی خوبی برای کشور، خود سهامداران و البته شرکت های بورسی و دولت داشته باشد، ادامه داد: عده‌ای کمین کرده بودند تا از این اتفاق سوء استفاده کنند و یک ریزش غیر طبیعی در بازار ایجاد کنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به برخی اصطلاحات باب شده مانند ریزش و یا اصلاح شاخص  کل و بازار که در این دو ماه گذشته بر سر زبان ها افتاده است، تاکید کرد: عده ای از تازه وارد بودن اغلب سهامداران سوء استفاده کردند.

وی تصریح کرد: قیمت خودرو، مسکن، طلا و ارز در این مدت بالا رفته است؛ اما چرا عده ای می گفتند بورس نباید بیشتر از این بالا برود؟ چطور کارخانه ای که با دلار 7000  تومانی ساخته شده است، نباید زمانی که دلار بالای 25 هزار تومان شده است، قیمت سهامش افزایش پیدا کند؟

بغریان با اشاره به نحوه رفتار این افراد سودجو اضافه کرد: زمانی که یک فرصت کوچک برای این افراد سودجو اتفاق افتاد، آنها به اسم اصلاح طبیعی بازار این ریزش را عمیق تر کردند تا بتوانند سوء استفاده خود را انجام داده و از این راه به سود هنگفت دست پیدا کنند.

این کارشناس اقتصادی به فارس گفت: این  افراد منتظر یک فرصت بودند تا بازار را به هم بریزند. گشایش اقتصادی دولت، اختلاف وزرا در بحث صندوق دارا دوم یا پالایش یکم، تصمیمات غلط سازمان بورس دست به دست هم دادند تا این اصلاح در زمان نامناسب و زمانی که افراد زیاد جدیدی وارد بورس شده بودند رخ دهد و یک رکود عمیق در بازار سرمایه اتفاق افتاد که همه بازارها را متاثر کرد.

وی با بیان اینکه افراد سودجو به بهانه این که افراد تازه وارد باعث ایجاد صف های فروش هستند و با استفاده از توان خود در فضای مجازی باعث شدند سهامدار بیشتری برای جلوگیری از ضرر بیشتر هر روز در صف فروش قرار بگیرند.

بغزیان در پایان گفت: جالب است این افراد زمانی که تازه واردها در صف خرید قرار می گرفتند، به آنها بی سواد و بی تجربه نمی‌گفتند و زمانی که در صف فروش قرار می گیرند، متهم ردیف اول ایجاد ریزش در بازار بودند.