آهنگساز: فرامرز پایور

مقابله و حاشیه ‌نویسی: مینا افتاده

ناشر: منظومه خرد،تابستان 99

کتاب‌های «خانه‌ پایور» برای طیف وسیعی از موسیقی‌دانان، هنرجویان و دانشجویان موسیقی و نوازندگان سازهای ایرانی کتاب‌هایی کاربردی هستند. معضلی که موسیقی ایرانی با آن روبه‌روست؛ کمبود و ضعف منابع گروه‌نوازی است. فرامرز پایور در عمر هنری خود با گروه سازهای ایرانی‌اش بیش از سی سال برای این گروه ساخته است تنظیم کرده است. آثار گرانبهایی که او برای گروه سازهای ایرانی نوشته است می‌تواند در تجزیه‌وتحلیل، تمرین گروه‌نوازی و ساز‌های ایرانی، شناخت تاریخ گروه‌نوازی در ایران و بسیاری ایده‌ها و فعالیت‌های دیگر به کار گرفته شوند.

با دسترسی خانه‌‌ پایور به دست‌نوشته‌های ایشان، راه تصحیح و مقابله و انتشار این آثار هموارشده است و ازاین‌پس این سری از آثار ایشان در دسترس جامعه‌ی موسیقی ایرانی قرار خواهد گرفت.

لازم است گوشزد کنیم که فرامرز پایور این آثار را به‌صورت پارتیتور بلکه به شکل پارت‌های جداگانه ثبت کرده‌اند. خانه‌ پایور ضمن حفظ خصوصیات ثبت ایشان در کتاب‌ها، این آثار را به‌صورت پارتیتور هم به چاپ رسانده است که برای آهنگسازان و سرپرستان گروه‌های ایرانی بسیار راهگشاست.

در هر کتاب ابتدا توضیحاتی ضروری برای تشریح نت‌نویسی و مقایسه نسخه‌ها آمده است، سپس پارتیتور اثر و در ادامه پارت‌های جداگانه برای هر ساز که معمولاً شامل پارت: نی، کمانچه، قیچک ، آلتو، سنتور، تار، رباب و عود است، آمده است.