اولین کنسرت موسیقی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در انگلیس روز سه‌شنبه هفته گذشته برگزار شد.

سم فندر، خواننده ۲۶ ساله انگلیسی در این کنسرت که در پارکی در شهر نیوکاسل انگلیس ترتیب داده‌شده بود روی صحنه رفت و طرفدارانش در جایگاه‌های جداسازی شده به تماشای اجرای او نشستند. تعدادی از حاضرین این کنسرت تصاویری از آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد جایگاه تماشاچیان تقسیم‌بندی و حصارکشی شده و مجهز به میز و صندلی بود. به گزارش خبرگزاری‌های پوشش‌دهنده خبر این کنسرت، تماشاچیان کنسرت هر یک در جایگاه خودشان نشسته بودند و در همان‌جا می‌توانستند غذا و نوشیدنی سفارش دهند تا ریسک انتقال ویروس کرونا کمتر شود. این چیدمان جدید از سوی بسیاری مورد تحسین قرار گرفت، امری که نشان می‌دهد بعضی از طرفداران موسیقی از شرایط جدید خیلی هم ناراحت نیستند. در این کنسرت جایگاه تماشاچیان در فاصله‌ای بسیار دورتر از صحنه قرارگرفته بود و دیگر خبری از جمعیت عظیم تماشاچیان که همراه با موسیقی به حرکت درمی‌آمدند و به یکدیگر تنه می‌زدند نبود.

یکی از کاربران توییتر نوشته: «اجرای زنده سم فندر امشب در نیوکاسل اولین کنسرت با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مقیاس بزرگ بود. خیلی متمدنانه برگزار شد. به نظر می‌آید که این روش عملی باشد. ۶۰۰ تا جایگاه کوچک حصارکشی شده گذاشته بودند که داخل هرکدام ۵ نفر از اعضای یک خانواده یا ۵ دوست می‌نشستند. چیدمان سرویس‌های بهداشتی، کافه‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها هم مناسب بود. از این به بعد دیگر این‌طور است! دست‌کم تا جایی که قابل پیش‌بینی است ... .»

کاربری هم به «عجیب» بودن شرایط این کنسرت اذعان کرده اما درعین‌حال اظهار کرده که به نظرش جداسازی و حصارکشی جایگاه تماشاچیان ایده خوبی است: ـدر کنسرت امشب سم فندر همه‌چیز خیلی عجیب به نظر می‌رسد ولی دست‌مریزاد به برگزارکننده‌ها که توانستند راهی پیدا کنند که دوباره بشود کنسرت‌های موسیقی را زنده برگزار کرد. » اما بسیاری از کاربران هم از چیدمان این کنسرت چندان خوششان نیامده بود و برای حال و هوای قبلی کنسرت‌ها اظهار دل‌تنگی کردند. یک طرفدار ناراضی گفته: «عاشق سم فندر هستم ولی اگر قرار است از این به بعد این‌طور باشد، روی من یکی حساب نکنید. کنسرت برای من این شکلی نیست. باید دورت پر از آدم‌هایی باشد که مسحور چیزی شده‌اند که روی صحنه دارد اتفاق می‌افتد...» یک کاربر دیگر هم نوشته: «خیلی جالب و درعین‌حال عجیب است که سم فندر دارد یک کنسرت ۲۵۰۰ نفره برگزار می‌کند که در آن سکوهایی برای گروه‌های ۵ نفره گذاشتند. این‌ها آدم‌هایی هستند که ما می‌شناسیمشان. جای خیلی بزرگی است به خاطر همین می‌شود فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کرد ولی الآن وقت این کارها نیست.» در این کنسرت ۵۰۰ جایگاه کوچک ۵ نفره برای تماشاچیان تعبیه‌شده بود که همگی ۲ متر از یکدیگر فاصله داشتند. یکی از برگزارکنندگان کنسرت گفته: «همان‌طور که می‌بینید اینجا زمین بسیار بزرگی است؛ ۴۵ هزار مترمربع مساحت دارد که معادل ۶ زمین فوتبال است.» اینجا در حالت عادی ظرفیت ۴۵ هزار نفر را دارد اما ظرفیت پذیرش ما برای کنسرت‌ها ۲،۵۰۰ نفر خواهد بود.

برگزارکنندگان گفتند که: «ما تعداد سرویس‌های بهداشتی را هم از آن چیزی که معمولاً برای مراسم‌ عادی داریم بیشتر کردیم تا فاصله افراد از همدیگر حفظ شود. خوشبختانه تماشاچیان در جایگاه خودشان می‌توانند اوقات خوشی را سپری کنند و حس و حال یک کنسرت واقعاً خوب را تجربه کنند.»