بوهمی‌ها با «بهارشکنی» به مولوی می‌روند

سال گذشته فریبرز کریمی، کارگردان جوان و خلاق در سالن قشقایی تئاتر شهر نمایش «نقاشی اشر» را روی صحنه برده بود. نمایش با توجه به ویژگی‌هایی که داشت در جشنواره فجر پذیرفته و در آنجا نیز نامزد دریافت چند جایزه شد. اما فریبرز کریمی در دوره سی‌وششم فجر، در برنامه‌ای که با عنوان تمرین-اجرا از آن یاد می‌شد، نمایش «بهارشکنی» را اجرا کرده بود که اکنون قرار است در تالار مولوی روی صحنه برود؛ مونا احمدی، احسان بهلولی، نوید فیاض و پرستو قربانی بازیگران این نمایش هستند. «بهارشکنی» داستان بهار است که تلاش می‌کند خاطره‌ خود را درون ذهن مردی نگاه دارد که در حال سقوط در لایه‌های تاریک و عمیق فراموشی‌ است. این اجرا به عنوان  جدیدترین اثر نمایشی گروه تئاتر بوهمی از 27 شهریور تا 22 مهر در سالن اصلی تالار مولوی روی صحنه می‌رود و هر شب رأس ساعت 20:30 اجرا می‌شود. 

    

مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد:

جزئیات جدیدی از نقشه و برنامه پهنه فرهنگی رودکی

شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی، در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره جزئیات جدیدی از نقشه و برنامه پهنه فرهنگی رودکی گفت: «در پهنه فرهنگی رودکی کمتر کسی به ساخت و سازهایی برای تئاتر توجه کرده است؛ اما در این راستا طی جلساتی که با دکتر آبادیان شهردار منطقه ۱۱ داشتیم، ایشان در نقشه پهنه فرهنگی رودکی، ساخت و ساز محوطه‌ای دائمی را برای اجرای تئاترهای خیابانی و میدانی در نظر گرفته‌اند.» وی ادامه داد: «مجموعه تئاتر شهر و محوطه آن به عنوان پایگاهی برای تئاتر خیابانی شناخته شده و مخاطب حرفه‌ای خود را دارد و همه گروه‌ها از اجرا در این فضا لذت می‌برند اما به دلیل نداشتن مکانی ثابت، در اجراهای جشنواره‌ای و فصلی با پوشاندن حوض ضلع شمالی مجموعه، مکان اجراهای خیابانی مهیا می‌شود. بوستان دانشجو هم فضایی برای نشستن مخاطبان و همچنین سکوی گرد برای اجراهای مختلف خیابانی ندارد.» طبق اظهارات کرمی ضلع شمالی پارک دانشجو به محل دائمی نمایش‌های خیابانی بدل می‌شود. وی درباره زمان بهره‌برداری گفته است طرح پهنه فرهنگی رودکی دارای چند فاز است که در صورت تأمین اعتبار قرار است تا پایان سال آینده به پایان برسد. 

    

کنترل بیماری ایدز در حاشیه اجرای یک نمایش

همزمان با آغاز اجرای نمایش «میمون» از ۲۴ شهریور ماه در تالار مولوی، کلینیکی سیار در محوطه این مجموعه با هدف افزایش آگاهی درباره بیماری ایدز به انجام خدمات مشاوره‌ای و آزمایش  HIV می‌پردازد. برهمین اساس ون آزمایش HIV همه روزه از تاریخ بیست و چهارم شهریور تا دهم مهر ماه از ساعت ۱۹ تا ۲۲ در حیاط این مجموعه آماده ارائه خدمات مشاوره‌ و سلامت رایگان به افراد خواهد بود.  نمایش «میمون» به عنوان تازه‌ترین اثر گروه تئاتر ساسات، توسط دانشجوی تئاتری روایت می‌شود که موضوع پایان نامه‌اش بررسی آثار یک کارگردان ایرانی تئاتر در آمریکاست که در اوایل دهه نود میلادی در اثر عوارض بیماری ایدز درگذشته است اما روند پژوهش پایان نامه، به تدریج او را وارد مسیر تازه‌ای از زندگی خود می‌کند. «میمون» به نویسندگی و کارگردانی وحید رهجوی و حسین ملکی  از ۲۴ شهریورماه تنها ۱۶ شب، به جز شنبه‌ها ساعت ۲۰ در تالار مولوی روی صحنه خواهد رفت.