بهره‌برداری رسمی از سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه

سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه با حضور رئیس جمهور به صورت رسمی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، این سامانه شامل ۳۵,۷ کیلومتر تونل و ۱۱ کیلومتر کانال، در فاز اول سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب و در مرحله دوم ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب را از سد کانی سیب به دشت نقده و حوزه آبریز دریاچه ارومیه منتقل می‌کند.

فرآیند ساخت این سامانه از سال ۹۴ آغاز اما به دلیل عدم تخصیص منابع پروژه تکمیل نشده بود، تا اینکه پس از سفر آیت‌الله رئیسی به آذربایجان غربی تکمیل این پروژه در دستور کار قرار گرفت.

سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه همچنین بزرگترین پروژه زیست محیطی منطقه غرب آسیا است که امروز با حضور رئیس جمهور مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 رئیسی: احیای دریاچه ارومیه جلوه انسجام و وحدت ملی است

رئیس جمهور در آیین افتتاح سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه؛ این سامانه را گواه توجه جمهوری اسلامی و دولت به محیط زیست دانست و گفت: احیای دریاچه ارومیه جلوه انسجام و وحدت ملی است.

ابراهیم رئیسی گفت: طرحی که افتتاح شد، یک طرح ملی است که اگر چه در ارومیه احداث شده است، اما منافع آن صرفاً مربوط به استان‌های آذربایجان غربی و شرقی نیست بلکه مربوط به منطقه و سراسر کشور بوده و نشان‌دهنده اهمیتی است که جمهوری اسلامی و دولت مردمی برای حیات دریاچه ارومیه و حفاظت از محیط‌ زیست قائل است.

رئیسی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح از خواسته‌های جدی مردم استان‌های آذربایجان غربی و شرقی بود که به لطف خدا و با همت کارگران و دیگر دست‌اندرکاران و نیز همت نیروهایی که دیروز برای تامین امنیت تلاش می‌کردند و امروز در قرارگاه‌های سازندگی در جهت آبادانی کشور تلاش می‌کنند، به بهره‌برداری رسیده است.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه سامانه انتقال آب یکی از پروژه‌های نیمه تمام بود که تکمیل آن در این دولت در دستور کار قرار گرفت، اظهار داشت: در جریان سفر دولت مردمی به استان آذربایجان غربی یکی از خواسته‌های اصلی مردم، مسئولین، نخبگان و ائمه جمعه احیای دریاچه ارومیه بود که تکمیل و بهره‌برداری از آن در دستور کار دولت قرار گرفت.

وی افزود: با همت همه دست‌اندرکاران از سال‌های گذشته، از پیمانکاران و مهندسان گرفته تا عزیزان‌مان در قرارگاه خاتم‌الانبیاء، استاندار آذربایجان غربی و وزیر نیرو و کارگرانی که به صورت ۳ شیفت برای تکمیل و به ثمر رساندن آن تلاش کردند، این طرح امروز افتتاح شد، اما این کار باید تا احیای کامل دریاچه ادامه یابد و دستگاه‌های مربوطه مأموریت خود در این زمینه را تمام شده نپیندارند.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه بخش قابل توجه و بسیار مهمی از کارها پیگیری برای به نتیجه رساندن آن است، گفت: آمدن بنده به اینجا در کنار تقدیر و تشکر از همه دست‌اندرکاران این پروژه، نشان‌دهنده اهمیت مسأله محیط زیست برای دولت است و اینکه معلوم شود مسأله احیای دریاچه ارومیه به عنوان دغدغه مردم این منطقه، دغدغه دولت نیز بوده است.

وی در ادامه تأکید کرد: قطعاً در اجرای این پروژه حق‌آبه کشاورزان محفوظ خواهد بود و حق احدی ضایع نخواهد شد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری رشادت‌ها و مجاهدت‌های مردم این منطقه و تقدیم ۷۰۰ شهید برای تأمین امنیت نقده افزود: حتی یک لحظه نباید از یاد و راه نورانی شهدا غافل شویم، بلکه باید این راه را به عنوان یک الگو برای نسل‌ها بویژه نسل جوان تبیین کنیم.

رئیسی با اشاره به اینکه از مهم‌ترین بخش وصایای شهدا تأکید بر حفظ ارزش‌ها و انقلاب اسلامی بوده است، تصریح کرد: امروز وظیفه همه علما، تریبون‌داران و صاحبان قلم و اندیشه است که در جهادتبیین نقش‌آفرینی کنند و نسل جوان را نسبت به وضعیتی که در گذشته داشتیم و تلاش‌هایی که صورت گرفت تا به اینجا برسیم، آگاه سازند.

رئیس جمهور تأکید کرد: تا این وحدت، انسجام، روحیه همکاری و برادری میان مردم وجود دارد، یقین داریم توطئه‌ها و فتنه‌ها در کشور کارساز نخواهد شد و دشمنان نه اینکه نخواهند، بلکه نمی‌توانند در مقابل این ملت کاری از پیش ببرند.

رئیسی اظهار داشت: یقین داریم با همین همت و پشتکار و همچنین روحیه همکاری میان دولت، مجلس و همه دستگاه‌های اداری و اجرایی کشور پروژه‌های نیمه تمام که در جای جای کشور مردم را رنج می‌دهد به سرانجام خواهد رسید.