کمبود دارویی و افزایش آنفلوآنزا یکی از مهم‌ترین چالش‌های این روزهای نظام سلامت کشور محسوب می‌شود. کمبود دارو از آنجایی مهم‌تر از همیشه به چشم آمده که از داروهای بیماری‌های خاص به داروهای عمومی شامل آنتی بیوتیک‌ها و شربت‌های سرماخوردگی و قرص‌های معمولی رسیده است

در این باره مینو محرز متخصص بیماری‌های عفونی به خبرآنلاین می‌گوید: کمبود آنتی‌بیوتیک در کشور بسیار جدی است، با توجه به اینکه مقاومت میکروبی و عفونت‌های بیمارستانی نیز تهدیدهای مهمی محسوب می‌شود،‌ ما دچار مشکل هستیم و در درمان عفونت‌ها مانده‌ایم.

او درباره عملکرد وزارت بهداشت در این مدت ادامه می‌دهد: پیش از این هم کمبودهایی بود اما در حال حاضر وضع بدتر از قبل شده است و با بحران دارو و کمبودها مواجه شده‌ایم.

محرز با توجه به افزایش موارد ابتلا به آنفلوآنزا در کشور می‌گوید: ما هر سال با شیوع آنفلوآنزا مواجه بودیم و که پیک این بیماری هم ماه آذر بود اما امسال با توجه به زمان راهپیمایی اربعین، شیوع آنفلوآنزا زودتر از سال‌های قبل اتفاق افتاد.

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه می‌دهد: شدت بیماری آنفلوآنزا امسال جدی بوده و حتی موارد بستری هم داشته‌ایم بر همین اساس توصیه می‌کنم همه واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.

او در پاسخ به این سوال که معمولا در سال‌های گذشته توصیه می‌شد که فقط گروه‌های خاص نظیر مبتلایان به بیماری‌های قلبی و تنفسی، سالمندان و کودکان و زنان باردار و ...نسبت به تزریق واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند، توضیح می‌دهد: با توجه به میزان شیوع امسال، توصیه می‌کنم همه مردم برای واکسن اقدام کنند و از نظر زمانی هم باید بگویم که دیر نیست و حتی الان هم واکسن بزنند موثر خواهد بود.

همچنین محمد طاهری، داروساز و کارشناس حوزه دارو، نیز به خبرآنلاین می‌گوید: با توجه به عوامل مختلف، طی سال‌های متمادی و حتی ۱۰سال اخیر به طور مقطعی دچار کمبود دارو در سطوح گسترده شده‌ایم. در یک برهه زمانی، داروهای بیماری‌های خاص مانند تالاسمی کم‌یاب شد، در مقطعی هم با کمبود داروهای شیمی‌درمانی مواجه شدیم؛ اما این موضوع هرگز به این جدیتی که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستیم، بدل نشده بود.

او ادامه می‌دهد: جدیت مسئله کمبود دارو به‌قدری است که ما اکنون در تأمین داروهای عمومی هم مشکل داریم؛ داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، شربت‌های سرماخوردگی، دیفن‌هیدرامین و حتی شربت‌ها و قرص‌های عادی و داروهایی که پیش‌تر به‌سهولت در دسترس عموم قرار می‌گرفتند. این موارد جزو داروهایی هستند که تاکنون در بازار دارو به این شدت با کمبود روبه‌رو نشده‌بودند، ولی حالا می‌بینیم که کمبودهای ما به این مرحله رسیده و لیست داروهای کم‌یاب را طولانی‌تر کرده است. علاوه بر داروهای خاص که تولید و توزیع آن فوریت دارد، در تولید و تأمین داروهای عمومی هم دچار مشکل هستیم.

 رفع کمبودهای دارویی تا پایان هفته جاری

با این حال دیروز مشاور رسانه‌ای سازمان غذا و دارو از رفع کمبودهای دارویی تا پایان هفته جاری خبر داد و به ایلنا اظهار کرد: تا پایان هفته جاری کمبود ۸۰ قلم دارو برطرف خواهد شد. در چند وقت اخیر در برخی از داروهای شایع مانند آنتی بیوتیک‌ها، شربت‌های سرما خوردگی و شربت‌های استامینوفن دچار کمبودهایی شده‌ایم که این کمبودها الان مقطعی شده است. منظور از مقطعی این است که کمبود در سراسر کشور نبود و در برخی از استان‌ها وجود دارد.

سجاد اسماعیلی تصریح کرد: پایش کمبود داروها از زمان استقرار رئیس جدید سازمان غذا و دارو به صورت شبانه روزی انجام گرفته و همچنین علت یابی این کمبودها نیز سریعا در دستور کار قرار گرفت.

مشاور رئیس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: در بحث آنتی بیوتیک‌ها، تولیدکننده‌ها با حداکثر ظرفیت خود در حال انجام کار هستند؛ به طوری که از ابتدای آبان ماه توزیع آنتی‌بیوتیک نسبت به ماه گذشته ۴۰ درصد رشد داشته است که این موضوع نشان دهنده افزایش توزیع به داروخانه‌ها است و مشکل کمبود تا پایین هفته رفع خواهد شد.

اسماعیلی اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌ها برای واردات مابقی نیاز کشور از طریق واردات در حال انجام است و دومین محموله آنتی بیوتیک تا پایان این هفته وارد کشور خواهد شد.