این روزها با شدت گرفتن برخوردهای سیستماتیک با نحوه پوشش بانوان، بسیاری به شیوه این عملکرد گشت ارشاد معترضند. حتی دیروز دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان نتیجه مشاوره با بیش از 2 هزار نفر از دستگیر‌شدگان توسط گشت ارشاد را نشان از ناکامی این شیوه اعلام کرد.

حجت‌الاسلام احمد عبدالهی‌نژاد در توئیترش نوشت: «بدون شک مسئله عفاف و حجاب از مسائل مهم جامعه اسلامی به شمار می‌رود. ولی عملکرد گشت ارشاد به شیوه کنونی و نحوه برخورد دستگاه قضایی، هیچ اثر مثبتی نداشته است». او در ادامه نوشت: «بنده این نکته را نه از سر احساسات بلکه پس از بررسی نتیجه مشاوره با بیش از 2هزار نفر از دستگیرشدگان عرض می‌کنم‌».

 برخورد گشت ارشاد تبدیل به موضوعی امنیتی شده است

همچنین دیروز رئیس کمیته امنیت کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، در گفت وگو با عصر ایران با اشاره به برخوردهای چند روز گذشته گشت ارشاد با زنان، گفت:گشت ارشاد نمی‌تواند به اصل موضوع که تقویت جایگاه حجاب است کمک کند. اصولا دین اسلام بر پایه مسائل ایجابی بنا نهاده شده است و کمتر به سمت کارهای سلبی رفته است.

جلال رشیدی کوچی ادامه داد: این اتفاقاتی که می‌افتد مردم را ناراحت و نگران کرده است. اگر ما در مورد گشت ارشاد اظهار نظر می‌کنیم و انتقادی داریم این انتقاد از سر دلسوزی برای نظام، دین و مردم و جامعه زنان‌مان است. نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به هر حال باید در مورد حضور یا عدم حضور گشت ارشاد در جامعه آسیب‌شناسی صورت گیرد اما متاسفانه عده‌ای مسئله مهم حجاب و آسیبی مثل بدحجابی را صرفا به مبحث گشت ارشاد گره زده‌اند و اجازه نمی‌دهند کسی نزدیک شود. با برچسب زدن‌های نادرست، فضای سختی را ایجاد کرده‌اند که اگر کسی در مورد این مسئله حرف بزند و اظهارنظری داشته باشد حتما موافق بدحجابی است و این نگران‌کننده است.

رشیدی کوچی گفت: کسانی که در حوزه حجاب به دنبال ساختارشکنی هستند تعدادشان بسیار اندک است مثلا کسی که با رفتار خودش به دنبال این است که به اعتقادات مردم لطمه بزند به راحتی قابل شناسایی است و باید با اینها برخورد شود اما اینکه ما بی‌محابا و در انظار عمومی چنین رفتارهای داشته باشیم درست نیست و مستقیم در پازل دشمن‌بازی می‌کنیم.

وی تصریح کرد: اگر قرار است در حوزه حجاب اقدامی انجام شود باید توسط کارشناسان، روانشناسان و جامعه شناسان مورد بررسی قرار گیرد یعنی کسانی خارج از مجموعه انتظامی و لباس و فرمی که عزیزان نیروی انتظامی هستند این مسئله را بررسی و مورد مطالعه قرار داده و بعد راهکارها و پیشنهادات لازم را برای اجرا ارائه دهند.

وی افزود: حجاب مسئله‌ای فرهنگی، دینی، اعتقادی و روانشناسی است. سوال ما از عزیزان نیروی انتظامی این است که آیا مامورینی که در حوزه گشت ارشاد هستند آموزش لازم را می‌بینند؟ آیا تخصص لازم در برخورد با یک پدیده اجتماعی را دارند؟ قطعا ندارند و اگر آموزش دیده بودند که این اتفاقات نمی‌افتاد.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها گفت: هر زمان که نظام جمهوری اسلامی ایران به سمت و سویی رفت که اتفاقات خوبی بیفتد این رفتارها شدت گرفته و این اتفاقات خوب را تحت شعاع قرار داد ما در چند روز گذشته در حوزه بین‌الملل و تقویت جایگاه جمهوری اسلامی ایران شاهد اتفاقات خوبی بودیم اما برخورد ناشایستی که جای دفاع ندارد و ویدیویی که از برخورد ناشایست منتشر شد تمام اینها را تحت‌شعاع قرار داد.

وی گفت: برخورد گشت ارشاد تبدیل به موضوع امنیتی شده است. التهابی که در جامعه ایجاد می‌شود دوقطبی که شکل گرفته است این فضا را ایجاد کرده است. خیلی از بانوان باحجاب ما هم تحت تاثیر این دوقطبی آسیب می‌بینند بانوانی که حجاب شان متناسب با خواسته ما نیست هم آسیب می‌بینند متاسفانه فضای روانی جامعه این روزها به شدت تحت‌تاثیر قرار گرفته است.