تصویر روزهای پایانی سال همیشه با خیابان‌های شلوغ و مملو از بساط‌های رنگارنگ دستفروشان گره خورده است. دستفروشانی که بسیاری از آنها امیدوارند که بخشی از مشکلات و تنگناهای اقتصادی خود را در ایام قبل از نوروز برطرف کنند؛ اما این روزها خیابان‌های شهر جلای همیشگی را ندارد. کرونا شهروندان را به خانه رانده است و بساط دستفروشانی که تک‌وتوک در خیابان‌ها دیده می‌شوند رونقی ندارد و بسیاری از آنها نگران مشکلات مالی هستند که به دلیل کرونا گریبانشان را خواهد گرفت.

دیروز عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران از موافقت بنیاد مستضعفان برای پرداخت کمک معیشتی به دستفروشان پایتخت خبر داد. زهرا نژادبهرام، عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران به ایلنا گفت: خوشبختانه رایزنی‌ها با بنیاد مستضعفان به نتیجه رسید و بنیاد اعلام آمادگی کرده است که برای پرداخت کمک معیشتی به دستفروشان همراهی ‌کند.

او ادامه داد: تعدادی از این دستفروشان ثبت‌نام کردند و تعدادی با کمک شهرداران نواحی شناسایی شدند و قرار است، لیست را در اختیار بنیاد قرار دهیم تا بتوانیم از کمک معیشتی آنها برای دستفروشان استفاده کنیم. میزان کمک بستگی به تعداد نفراتی دارد که به بنیاد مستضعفان معرفی می‌شوند. منتظر تکمیل شدن آمار دستفروشان هستیم و براساس آن سقف کمک معیشتی در نظر گرفته خواهد شد.

عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران درباره دیگر برنامه‌های شهرداری تهران برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر گفت: این اقدام با کمک معاونت خدمات شهری در حال انجام است و از ظرفیت‌های موجود در شهر کمک می‌گیریم، چرا که شهرداری به تنهایی نمی‌تواند تمامی مسائل مرتبط با تهران را حل کند. در ارتباط با هر بخشی که مطرح می‌شود شهرداری از هر سازمانی که می‌تواند در این زمینه کمک کند، درخواست همکاری می‌کند. شهرداری برای پرداخت کمک‌های معیشتی از بنیاد مستضعفان کمک می‌گیرد و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را با همراهی وزارت بهداشت انجام می‌دهد. اگرچه که مسئولیت شهر را بر عهده داریم، اما تمام ظرفیت‌های شهر در اختیار شهرداری نیست، چرا که مدیریت یکپارچه نداریم و مسئولیت‌ها بخشی است و در این راستا تلاش می‌کنیم تا هماهنگی‌ها را ایجاد کنیم.

نژادبهرام همچنین در خصوص کمبود بودجه‌ای که برای جلوگیری از شیوع کرونا در شورا به تصویب رسید، گفت: به شهردار تهران اجازه داده‌ایم و بیش از این هم اگر لازم داشته باشند دست شهردار باز است. اقداماتی که در حوزه خدمات شهری انجام می‌شود ردیف بودجه‌های خاص خود را دارند و این میزان اضافه بر ردیف بودجه‌های مصوب است، ضمن اینکه آقای حناچی می‌تواند از محل ماده ۱۷ و ۱۸ در راستای جلوگیری از شیوع کرونا ویروس هزینه کند، اما هر زمانی که لازم باشد شورا این آمادگی را دارد که به شهرداری مجوز دهد از بودجه سایر بخش‌ها نیز استفاده کند. سقف بودجه تغییر نمی‌کند، تنها اجازه داده می‌شود از بودجه سایر حوزه‌ها به صلاح‌دید استفاده کند و این تغییر در حدود ده درصد است، اما با توجه به شرایط خاصی که به دلیل شیوع کرونا ایجاد شده، شورا این ظرفیت را دارد که به درخواست شهرداری این سقف را افزایش دهد.

نژادبهرام در پاسخ به این پرسش که به درخواست اعضای شورای شهر اصفهان و بنابر رایزنی‌ها قرار است طی روزهای آینده محدودیت‌های شدیدتری در تردد وضع شود، آیا چنین درخواستی از سوی اعضای شورای شهر تهران مطرح شده است یا خیر؟ گفت: اصفهان مقصد گردشگری است و با این اقدام قصد پیشگیری از شیوع گسترده‌تر بیماری را دارند که اقدام درستی است، اما شرایط برای تهران فرق دارد چراکه پایتخت است و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، ما درخواست داریم که مردم قرنطینه خودخوانده انجام دهند و تبلیغات زیادی روی آن انجام شده است. با توجه به این شرایط با قرنطینه مقصدهای گردشگری بعید است که نیازی به قرنطینه تهران باشد.