رئیس‌جمهور گفت: انجام ١١ پرتاب ماهواره‌ای، هم تحریم‌ها را شکست داد و هم طرح انزوای جمهوری اسلامی را با شکست مواجه کرد.

به گزارش ایسنا؛ سید ابراهیم رئیسی، ، صبح دیروز در مراسم گرامیداشت روز ملی فناوری هسته‌ای با بیان اینکه حضور در فضا قدرت‌آفرین و ثروت‌آفرین است، اظهار کرد: تلاش کردند با تحریم ایران را متوقف کرده و در انزوا قرار دهند اما ۱۱ پرتاب انجام شده، تحریم‌ها و انزوای ایران را شکست داد.

وی ادامه داد: اقدامات انجام شده جلوه «ما می‌توانیم» است. همین کار، تحریم و تهدید را به فرصت تبدیل کرد. جوانان و متخصصان و نیروهای مسلح ما موجب شدند که برای کشور افتخار آفریده شود.

رئیسی با بیان اینکه ایران در بین ۱۰ کشور مطرح جهان در حوزه هوا و فضا قرار دارد، تصریح کرد: در دولت از ابتدا تمام تلاشمان این بوده که این صنعت مورد حمایت قرار گیرد. ما می‌توانستیم خیلی پیشتر از این، این عرصه‌ها را فتح کنیم و در مدار ژئو قرار بگیریم. برخی نمی‌خواستند. که مهم نیست، مهم آن است که ملت ایران اراده کرده در فضا حضور قدرتمندی پیدا کند. آن‌ها هم خواهند فهمید، ملتی که اراده کرده در ۲۲ بهمن استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی و پیشرفت خودش را دنبال کند، با اراده خود می‌خواهد بر اراده‌های دیگر فائق آید.

رئیس‌جمهوری همچنین گفت: این پرتاب‌ها در دل مردم امید ایجاد می‌کند. آن‌ها دنبال القای ناامیدی هستند ولی مهم نیست چون دانشمندان ما نوآوری و ابتکارات و خلاقیت‌هایی عرضه می کنند که هرکدام از آن‌ها کارهای بزرگی بوده و قابل تقدیر است.

وی در ادامه با بیان اینکه شورای عالی فضایی جمع همه بخش‌هایی است که در حوزه فضا فعال هستند، تصریح کرد: ما تاکید کردیم این شورا فعال باشد. نمی‌شود هر بخشی برای خود کار کند بلکه هم‌پوشانی، توان را افزون می‌کند که این اتفاق رخ داده است و نیروهای مسلح، ارتش، سپاه، وزارت دفاع و بخش‌های کشوری هم فعال هستند.

رئیس‌‌جمهوری افزود: میدان دادن به بخش خصوصی هم مهم است و باید به شرکت‌های فن‌آور میدان داد. شرکت‌های دانش‌بنیان باید به میدان آمده و کار را به دست بگیرند. باور داریم که کارهایی که با حضور بخش خصوصی انجام شود، اثربخش خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه تعداد پرتاب‌ها بیشتر شده و با دقت بیشتری باید انجام شود، افزود: حضور در ارتفاع‌ بالاتر مهم است. ارتفاع اهمیت دارد. توسعه زیرساخت‌های فضایی کشور باید دنبال شود مثل کاری که در چابهار انجام می‌شود. صنعت فضایی و حضور در فضا میزان بهره‌وری در کشور را افزایش می‌دهد. اقدامات انجام شده باید تجاری‌سازی شود تا ثروت‌آفرینی کند.

وی خاطرنشان کرد: در صنعت فضایی دقت نباید فدای سرعت شود. امیدوارم در  روز فناوری فضایی پرتاب‌های بعدی هم امیدآفرین باشد که تاکنون اینگونه بوده است. پرتاب‌های شما برای کشورهای دیگر هم ایجاد امید می کند. دشمن نتوانسته است ما را متوقف کند.

رئیسی با بیان اینکه امیدوارم پایگاه چابهار به عنوان پایگاهی برای پرتاب تثبیت شود، گفت: حضور در فضا در کشاورزی، صنعت و معدن کاربرد دارد. حضور در فضا هم قدرت‌آفرین و هم ثروت‌آفرین است. در دیدار با مسئولان سایر کشورها آن‌ها به ما می‌گویند که این پرتاب‌ها برای آن‌ها هم ایجاد امید کرده است. ایران با وجود همه موانعی که دشمن ایجاد کرده متوقف نشده بلکه توانش افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: صنعت فضایی پیشران اقتصادی است و می‌تواند قدرت و ثروت را برای کشور به دنبال داشته باشد.

رئیسی با ابراز امیدواری نسبت به پیروزی فلسطین اظهار کرد: ظالمان هر روز مفتضح‌تر شده‌ و نقاب بیشتر از چهره نفاق کنار زده می‌شود و مردم دنیا متوجه می‌شوند این‌ها در ظاهر مدعی حقوق انسان و حیوان بوده ولی دنبال اهداف سلطه طلبانه خود هستند و حقوق انسان‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند.

رئیس‌جمهوری در پایان با اشاره به ارتقای رتبه ایران از ۴۵ به ۱۰ در صنعت فضایی در جهان، گفت: قطعا آینده ملت ایران بسیار روشن خواهد بود.