گرد هم آمدیم که تصمیم تاریخی بگیریم

رئیس جمهوری گفت: ما امروز گرد هم آمده‌ایم که درباره یکی از مهم‌ترین مسائل جهان اسلام و یکی از فجیع‌ترین جنایات بشری، تصمیم تاریخی بگیریم.

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی ظهر شنبه، ۲۰ آبان در سخنرانی خود در اجلاس اضطراری سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی درباره جنگ غزه در «ریاض»، با تشکر از عربستان سعودی به عنوان میزبان این اجلاس اظهار کرد: سلام بر غزه و کودکانش، سلام بر فلسطین و خون‌های به ناحق ریخته شده، سلام بر مقاومت سرافراز فلسطین و لبنان.

رئیس دولت سیزدهم با بیان اینکه از همان ابتدا در گفت‌وگوهایم با سران کشورهای اسلامی تاکید داشتم که این نشست زودتر برگزار شود و کاش یک ماه پیش برگزار می‌شد، 10 پیشنهاد خود را درباره جنگ غزه مطرح و بیان کرد: اولین و فوری‌ترین اقدام باید توقف کشتار در غزه و پایان حملات کور و حمله به بینارستان‌ها، مدارس و اردوگاه‌هاست.

وی ادامه داد: دومین اقدام رفع کامل محاصره انسانی غزه و بازگشایی فوری و بدون قید و شرط گذرگاه رفح با همکاری برادران مصری برای ارسال دارو و غذا به غزه است.

رئیسی خروج فوری نظامی رژیم صهیونیستی از غزه را به عنوان سومین پیشنهاد خود مطرح کرد و گفت: چهارمین اقدام باید قطع فوری هرگونه ارتباط سیاسی و اقتصادی با رژیم صهیونیستی توسط کشورهای اسلامی به خصوص در حوزه انرژی باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: در پنجمین اقدام کشورهای اسلامی باید ارتش رژیم صهیونیستی را به عنوان سازمانی تروریستی معرفی کنند و در اقدام ششم باید دادگاه بین‌المللی برای رسیدگی به جنایات این رژیم تشکیل شود.

رئیس‌جمهور اقدام هفتم را تأسیس یک صندوق ویژه برای بازسازی فوری غزه با تقبل کشورهای اسلامی در این اجلاس و اقدام هشتم را اعزام کاروان‌های حامل کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم فلسطین از کشورهای مختلف اسلامی، دانست.

 نامگذاری روز جنایت صهیونیست‌ها و بمباران بیمارستان المعمدانی به عنوان روز نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت، نیز نهمین پیشنهاد رئیسی درباره جنگ غزه بود.

وی درمورد پیشنهاد آخر خود گفت: و اما دهمین اقدام،‌ در صورت تداوم جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و تداوم مدیریت آمریکایی در این جنگ نابرابر، کشورهای اسلامی با تسلیح مردم فلسطین، آنها را در مبارزه با اشغالگرِ جنگ‌افروز،‌ کمک کنند.

رئیسی در ادامه درباره راه حل پایدار حل موضوع فلسطین یادآور شد: راه حل اصلی و پایدار همان است که امام خامنه‌ای حفظه الله رهبر فرزانه جمهوری اسلامی مطرح کردند و امروز در سازمان ملل ثبت شده یعنی تشکیل دولت فلسطینی از تهر تا بحر بر مبنای اصل دموکراتیک هر فلسطینی یک رای، چه مسلمان چه یهودی و چه مسیحی.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه همه مشکلات جهان اسلام در پرتو وحدت و انسجام قابل حل است بیان کرد: اتکا به قدرت خداوند و اعتماد به ظرفیت‌های جهان اسلام راه‌حل نجات امت اسلامی است. امروز روز نبرد حق علیه باطل است؛ امروز رژیم جعلی صهیونیستی فرعون زمان و نماد افساد فی‌الارض و روز پیروزی خون بر شمشیر است.

رئیسی اضافه کرد: امروز ماجرای غزه، جبهه رویارویی محور شرافت با محور شرارت است؛ امروز همه باید مشخص کنند در کدام جبهه قرار دارند. امروز غزه خونین اما سربلند که به دلیل حصر کامل دریایی،‌ هوایی و زمینی به بزرگ‌ترین زندان روباز جهان شناخته می‌شود،‌ دژ فرعونیان را درهم شکسته‌است. تظاهرات میلیونی در سراسر جهان در حمایت از مردم فلسطین هم‌ نشان می‌دهد دفاع از این کشور در قلب ملت‌ها جای گرفته‌است.

رئیس دولت سیزدهم با یادآوری این موضوع که تا امروز بیش از ۱۱هزار نفر در غزه به شهادت رسیده‌اند و بیش از ۳هزار نفر هم زیر آوار مفقودند که بیشتر قربانیان این حملات کور زنان و کودکان هستند، گفت: رژیم اشغالگر قدس با نقض حقوق بین‌الملل با استفاده از بمب‌های فسفری، بمباران‌های کور انجام می‌دهد که نیمی از غزه را تبدیل به تلی از خاکستر کرده است.

وی ادامه داد: کشتار امدادگران،‌ خبرنگاران، کادر درمان و بمباران بیمارستان‌ها تنها بخشی از جنایات هولناک رژیم صهیونیستی در غزه است. هر روزه تعداد زیادی از ساکنان غزه به دلیل محاصره این شهر و نرسیدن دارو به انواع بیماری‌ها مبتلا می‌شوند و یا جان خود را از دست می‌دهند.