بنا به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا قطب جنوب باید یک منطقه برای اکتشاف مسالمت‌آمیز و تحقیقات عملی باقی بماند.

به گزارش اعتمادآنلاین، امیردریا دار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش ششم مهرماه اعلام کرد: برنامه ما در آینده این است که پرچم پر افتخار ایران را در قطب جنوب نیز بالا ببریم و یک کار مشرک نظامی و علمی در آن منطقه اجرا کنیم.

این فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران به حضور ناوگروه ۸۶ در حیاط خلوت کشور‌هایی که با ایران دشمنی دارند اشاره کرد و گفت: ناوگروه ۸۶ با انجام موفقیت آمیز ماموریت خود، هژمونی قدرت‌های جهانی را شکست.

میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی برابر با دهم مهرماه در نشستی با خبرنگاران در واشنگتن در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات فرمانده نیروی دریایی ایران با توجه به نزدیک شدن به موعد ۱۸ اکتبر جاری و پایان یافتن تحریم‌های موشکی ایران طبق برجام گفت: این اظهارات به نظر می‌رسد بیشتر از توانایی ایران بیان شده است.

میلر با بیان اینکه آمریکا متعهد به توافق قطب جنوب در سال ۱۹۵۹ است که استقرار پایگاه‌های نظامی در قطب جنوب را ممنوع می‌کند، افزود: اگرچه ایران عضوی از این توافق نیست، آمریکا قاطعانه با نظامی‌سازی قطب جنوب مخالف است. فعالیت‌های نظامی چه از سوی ایران چه هر کشور دیگری در این منطقه نباید انجام شود.

وی در خصوص پرتاب موفقیت آمیز یک موشک ایران به فضا نیز مدعی شد: ما معتقدیم این فعالیت‌ها نقض قطعنامه‌های سازمان ملل در خصوص موشک‌های بالستیک ایران هستند.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره نفوذ افراد نزدیک به جمهوری اسلامی ایران در دولت آمریکا گفت: دلیلی در دست ندارم که باور کنم که اعضای یک حلقه تاثیرگذاری دولت ایران به درون حکومت ایالات متحده نفوذ کرده باشند. تحقیقات درباره عملکرد راب ملی (رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا درر امور ایران که به مرخصی اجباری فرستاده شده است) همچنان ادامه دارد.