ابراهیم رئیسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، بر آمادگی ایران برای جلوگیری از تغییر ژئوپلتیک در منطقه تأکید کرد. در همین راستا، دفتر نخست‌وزیری ارمنستان از گفت‌وگوی نخست‌وزیر این کشور و رئیس‌جمهور ایران درباره روابط دوجانبه و کاهش تنش‌ها در منطقه قره‌باغ خبر داد.

به گزارش ایسنا، دفتر نخست‌وزیری ارمنستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر این کشور و سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران در گفت‌وگویی تلفنی به رایزنی پرداختند. طبق این بیانیه، مسائل مربوط به منطقه، بدتر شدن بحران انسانی در منطقه ناگورنو-قره‌باغ به دلیل «محاصره غیرقانونی کریدور لاچین، تجمع نظامیان جمهوری آذربایجان در منطقه ناگورنو-قره‌باغ و افزایش تنش‌ها در مرز ارمنستان-آذربایجان» به طور ویژه مورد توجه قرار گرفت. دفتر نخست‌وزیری ارمنستان اعلام کرد که پاشینیان دوباره بر تعهد نسبت به توافق‌های پراگ در ۶ اکتبر ۲۰۲۲ و بروکسل در ۱۴ مه ۲۰۲۳ و رویکرد حل‌وفصل تمامی مسائل، منحصرا از طریق شیوه‌های دیپلماتیک و فضایی سازنده تاکید کرد.

نخست‌وزیر ارمنستان همچنین برای مذاکرات فوری با رئیس‌جمهور آذربایجان و کاهش تنش‌ها اعلام آمادگی کرد.

در این گفت‌وگو، همچنین مسائلی که در دستورکار روابط دوجانبه ایران و ارمنستان قرار دارد، مورد بحث قرار گرفت.

واکنش رئیسی به تحولات قفقاز

معاون سیاسی رئیس‌جمهور نیز از گفت‌وگوی تلفنی رئیسی و نخست‌وزیر ارمنستان و واکنش رئیس دولت سیزدهم نسبت به تحولات قفقاز خبر داد.

محمد جمشیدی در شبکه اجتماعی X نوشت: «پاسخ دکتر رئیسی به گزارش تلفنی پاشینیان از اوضاع میدانی قفقاز: ۱- هرگونه تغییر ژئوپولتیک و مرزهای منطقه خط قرمز ماست، ۲- غیر از فرمت ۳+۳، همکاری با هر بیگانه، اجرای رزمایش با آنها و سفرهای مشکوک فقط اوضاع را پیچیده می‌کند، ۳- ایران آماده هر گونه کمک به دو طرف برای حل و فصل موضوع است.»

اخیرا دیدارهایی میان مقامات اسرائیل و جمهوری آذربایجان صورت گرفته که نگرانی‌هایی را درباره نحولات منطقه قفقاز ایجاد کرده است.

هشدار جدی ایران به جمهوری آذربایجان

ازسوی دیگر، مهر نوشت: همزمان با تشدید تنش‌ها در منطقه قره باغ و قفقاز، برخی منابع خبری در شبکه‌های اجتماعی از ارسال پیام جدی ایران به جمهوری آذربایجان سخن گفته‌اند.

از جمله اکانت خبری تحلیلی با عنوان «گزارش جنگ قفقاز» در شبکه اجتماعی ایکس مدعی شده است که ایران از طریق تماس‌های دیپلماتیک و جلسات مختلف به آذربایجان برای خویشتن‌داری در صورت حمله به منطقه سیونیک ارمنستان هشدار داده است.

این اکانت خبری در ادامه همچنین افزوده است: «آذربایجان با اسرائیل و ترکیه اقداماتی را برای ایجاد طرح ب در صورت مداخله نظامی تهران علیه باکو انجام 

داده است.»

ایران پیشتر نیز نسبت به هرگونه تغییرات در جغرافیای سیاسی منطقه هشدار داده و اعلام کرده بود در صورتی که هرکدام از طرفین تنش در قره باغ قصد تغییر ژئوپلتیک منطقه قفقاز و تغییر مرزهای بین‌المللی را داشته باشد، ایران خویشتنداری و سیاست بی‌طرفانه خود را کنار گذاشته و مستقیماً اقدام متقابل خواهد کرد.

روز جمعه نیز «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان در سخنانی نسبت به تحرکات تنش‌زای ارتش آذربایجان در مرز و منطقه قره باغ هشدار داده بود.