توافق ایران و اندونزی برای انجام تبادلات تجاری با ارزهای ملی

دیروز ابراهیم رئیسی در رأس یک هیأت عالیرتبه اقتصادی و سیاسی به  اندونزی سفر کرد و مورد استقبال«جوکو ویدودو»، رئیس‌جمهور این کشور قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، پس از مراسم استقبال رسمی، گفتگوی خصوصی روسای‌جمهور دو کشور در ایوان کاخ مردکا انجام و در ادامه مذاکرات دوجانبه هیأت‌های عالیرتبه برگزار شد. پس از این نشست نیز اسناد مهم همکاری‌های دوجانبه میان ایران و  اندونزی به امضای مقامات دو کشور رسید.

 امضای 11 سند همکاری  میان ایران و اندونزی

در جریان این دیدارها 11سند و تفاهمنامه همکاری میان مقامات عالیرتبه ایران و اندونزی به امضا رسید.

تفاهمنامه تجارت ترجیحی، لغو روادید، مبادلات فرهنگی، همکاری نظارتی بر تولید فرآورده‌ای دارویی، همکاری در زمینه‌های علمی، فناوری و نوآوری و همکاری دو جانبه در زمینه نفت و گاز از جمله اسناد همکاری امضا شده میان وزاری امور خارجه، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و معاون وزیر صمت با همتایان اندونزیایی بود. همچنین اسناد همکاری امضا شده در حضور روسای‌جمهور دو کشور رونمایی شد.

زمینه‌ها و ظرفیت‌های متنوع ایران و اندونزی برای ارتقای روابط

رئیس‌جمهور در ادامه برنامه‌های سفر رسمی به اندونزی، پیش از ظهر دیروز به وقت محلی در نشست مطبوعاتی مشترک با «جوکو ویدودو» رئیس‌جمهور این کشور، با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در این سفر گام‌های بلندی در جهت توسعه روابط با اندونزی برداشته شود، گفت: دو کشور در 70 سال سپری شده از برقراری روابط دیپلماتیک، همواره تعاملات خوبی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و منطقه‌ای و بین‌المللی داشته‌اند.

رئیسی با اشاره به هدفگذاری انجام شده برای رساندن حجم مبادلات تجاری دو کشور به رقم 20 میلیارد دلار افزود: البته دو کشور تصمیم گرفته‌اند که مبادلات خود را با ارزهای ملی انجام دهند. امروز مقامات دو کشور اسناد متعددی برای همکاری در حوزه‌های مختلف امضا کردند که نشان‌دهنده عزم و اراده آنها برای توسعه روابط در همه حوزه‌ها است.

وی با بیان این‌که «جمهوری اسلامی ایران با وجود فشارها و تحریم‌های ظالمانه با همت متخصصین جوان خود گام‌های ارزشمندی در جهت رشد علم و فناوری و نیز توسعه اقتصادی برداشته است»، تصریح کرد: تحریم‌ها و تهدیدها به هیچ عنوان نتوانسته ایران را متوقف کند.

رئیس‌جمهور همکاری و ارتباط با کشورهای مسلمان، همسایه و همسو را اولویت سیاست خارجی‌جمهوری اسلامی ایران عنوان و خاطرنشان کرد: گسترش روابط با اندونزی به عنوان یکی از کشورهای مهم و موثر در آسیا و جهان که در سازمان‌های مهم منطقه‌ای و بین‌المللی عضویت دارد، برای ایران اهمیت زیادی دارد.

وی با بیان این‌که «ایران و اندونزی نسبت به مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مسئله فلسطین و وضعیت افغانستان دیدگاه‌های مشترکی دارند»، گفت: دو کشور به حمایت از حقوق مردم فلسطین تا آزادی قدس شریف متعهد و پایبند هستند. همچنین دیدگاه دو کشور درباره ضرورت تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان که همه اقوام و مذاهب را نمایندگی کرده و در جهت احقاق حقوق همه مردم این کشور گام بردارد، یکسان است.

رئیسی اضافه کرد: امروز زنان و دختران در ‌جمهوری اسلامی ایران در شئون و عرصه‌های مختلف حضور موثر و موفقی دارند و باعث افتخارآفرینی برای کشورمان شده‌اند، معتقدیم زنان و دختران افغان نیز این توانمندی را دارند که برای کشورشان و امت اسلامی افتخارآفرینی کنند و باید امکان فعالیت‌های اجتماعی از جمله بهره‌مندی از فرصت‌های آموزشی برای آنان فراهم شود. رئیس‌جمهور با بیان این‌که «دو دهه حضور آمریکا در افغانستان ثمره‌ای جز ویرانی و کشتار و از جمله 35 هزار کودک معلول نداشت»، اظهار داشت: ایران و اندونزی در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی قائل به مبارزه جدی با یکجانبه‌گرایی هستند.

وی در پایان با بیان این‌که «ایران و اندونزی زمینه‌ها و ظرفیت‌های متنوع و فراوانی برای ارتقای سطح روابط خود دارند»، اظهار امیدواری کرد که این سفر بتواند در جهت گسترش تعاملات فیمابین دو کشور بزرگ و قدرتمند اسلامی در منطقه و جهان تاثیرات سازنده‌ای داشته باشد و آثار آن با سفر متقابل رئیس‌جمهور اندونزی به تهران کامل شود.

ابراز امیدواری به افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و اندونزی

رئیس‌جمهوری اندونزی نیز گفت که در دیدار با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، تازه‌ترین تحولات مربوط به وضعیت ژئوپلیتیک جهانی و تقویت همکاری های دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

جوکو ویدودو همچنین به امضای توافقنامه تجارت ترجیحی میان ایران و اندونزی اشاره و ابراز امیدواری کرد حجم مبادلات تجاری میان ایران و اندونزی افزایش یابد. رئیس‌جمهوری اندونزی همچنین ابراز امیدواری کرد همکاری مشترک میان این کشور و ایران در زمینه انتقال تجربیات مربوط به فن‌آوری و تحقیقات علمی نیز با افزایش روبرو شود.