مذاکرات محرمانه عربستان و اسرائیل با موضوع«نگرانی از ایران»

شبکه امریکایی بلومبرگ نوشت: عربستان سعودی و اسرائیل نشست ها و گفتگوهایی درباره نگرانی از ایران برگزار کرده اند و به دنبال ادامه این نشست ها هستند.

به گزارش عصرایران، قرار است مذاکرات بعد از پایان کنفرانس امنیتی مونیخ آلمان در شهر پراگ پایتخت چک ادامه یابد.

بلومبرگ ادامه داد: این نشست ها برای تقویت روابط نظامی و امنیتی نزدیک تر میان دو طرف است. امریکا نیز از این دیدارها  و  افزایش همگرایی در منطقه حمایت می کند.

بلومبرگ به نقل از ۶ نفر از افراد مطلع از این مذاکرات که خواستند نامشان اعلام نشود نوشت: مقامات اسرائیل و سعودی قبل از نشست اخیر هیات های شورای همکاری خلیج فارس و امریکا  در ریاض، دیدارهایی باهم داشتند.

سه نفر از انها گفتند قرار است این نشست ها بعد از پایان کنفرانس امنیتی مونیخ آلمان در شهر پراگ پایتخت چک ادامه یابد.

قبل از این بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ابراز امیدواری کرده بود دولت سعودی نیز همچون امارات و بحرین و مراکش و سودان به عادی سازی روابط با اسرائیل بپردازد.

روابط دیپلماتیک میان عربستان سعودی و اسرائیل هم اکنون کاملا قطع است و یکدیگر را به رسمیت نمی شناسند.

مقامات سعودی گفته اند تنها بعد از به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی و اجرای طرح صلح عربی، اسرائیل را به رسمیت می شناسند و با آن روابط عادی برقرار خواهند کرد. طرح صلح عربی شامل بخش‌های متعدد از جمله بازگشت اسرائیل به مرزهای 1967، به رسمیت شناختن قدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین و قدس غربی به عنوان پایتخت قدس غربی است.

عربستان سعودی همچنین در 2 سال اخیر دست به اقدامات مهمی درباره اسرائیل زد که از جمله می توان به صدور مجوز عبور هواپیماها از آسمان سعودی در خط پروازی میان امارات و بحرین با اسرائیل اشاره کرد. عربستان سعودی همچنین برای اولین بار به هواپیماهای اسرائیل و دیگر کشورهای جهان که از مبدا یا مقصد اسرائیل هستند  اجازه داد از آسمان سعودی عبور کنند.

رسانه های غربی بارها از تلاش هایی برای عادی سازی روابط میان اسرائیل و عربستان سعودی خبر دادند.