کشورهای مسلمان، اولویت دولت ایران در روابط خارجی هستند

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اولویت دولت ایران تعمیق و توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی با کشورهای مسلمان است.

به گزارش ایرنا، ابراهیم رئیسی ظهر یکشنبه در مراسم دریافت استوارنامه «خیری بن‌عمر»، سفیر جدید مالزی با بیان اینکه روابط دو کشور مسلمان ایران و مالزی به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مسیر توسعه بوده است، گفت: گفت: امیدواریم از ظرفیت‌های بزرگ ایران و مالزی برای گسترش همکاری‌های فیمابین استفاده شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران علیرغم تحریم‌ها و تهدیدها، گام‌های بلندی در جهت توسعه و پیشرفت برداشته است، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های بزرگ موجود در دو کشور امیدواریم این ظرفیت‌ها در جهت پیشرفت هر چه بیشتر همکاری بین ایران و مالزی به‌کار گرفته شود.

«خیری بن‌عمر»، سفیر جدید مالزی هم در این مراسم ضمن ابلاغ سلام‌ها و تحیات پادشاه و نخست وزیر جدید و مردم مالزی به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران، گفت: تجارت، سرمایه‌گذاری، آموزش، علم و فناوری و گردشگری از جمله حوزه‌هایی است که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه روابط ایران و مالزی باشد.

ایران و روسیه زمینه‌های خوبی برای همکاری در عرصه‌های مختلف دارند

رئیس جمهور همچنین پیش از ظهر دیروز در آیین دریافت استوارنامه «آلکسی ددوف» سفیر جدید فدراسیون روسیه روابط تهران-مسکو را راهبردی توصیف و تاکید کرد: ایران و روسیه زمینه‌های خوبی برای همکاری در عرصه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی دارند.  رئیسی در این دیدار با اشاره به افزایش تعاملات دیپلماتیک دو کشور، بر ضرورت شکل‌گیری و تقویت همکاری‌های راهبردی اقتصادی ایران و روسیه نیز تاکید کرد.

«آلکسی ددوف»، سفیر جدید فدراسیون روسیه، نیز در این مراسم افزایش مستمر همکاری‌های همه‌جانبه اقتصادی را از اولویت‌های برنامه کاری خود بیان کرد و گفت: همکاری‌های راهبردی اقتصادی بین ایران و روسیه موجب ناامیدی کشورهای غربی از سیاست تحریم شده است.

وجود ظرفیت‌های گسترش همکاری‌های فیمابین ایران و ونزوئلا

رئیسی پیش از ظهر یکشنبه در آیین دریافت استوارنامه «خوزه رافائل سیلوا آپونته» سفیر جدید جمهوری بولیواری ونزوئلا نیز با بیان اینکه روابط دو کشور بسیار صمیمی و دوستانه است، گفت: در سفر آقای مادورو به تهران مذاکرات سازنده‌ای داشتیم که به توافقات مفیدی برای گسترش روابط فیمابین منتج شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سفر آقای مادورو به تهران توافقات مفیدی برای گسترش روابط فیمابین به دست آمده است، اظهار داشت: اجرای این تفاهمات می‌تواند ظرفیت‌های متنوع دو کشور را در مسیر گسترش همکاری‌های دوجانبه عملیاتی کند.

رئیس جمهور با ابراز امیدواری به اینکه در دوره ماموریت سفیر جدید ونزوئلا گام‌های موثری در مسیر اجرای این توافقات برداشته شود، افزود: اجرای این تفاهمات می‌تواند ظرفیت‌های متنوع دو کشور را در مسیر گسترش همکاری‌های دوجانبه عملیاتی کند.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه روحیه استقلال‌طلبی مردم ونزوئلا آنها را به ملتی ممتاز در منطقه تبدیل کرده است، گفت: تمایل امروز آمریکایی‌ها برای نزدیکی به ونزوئلا نه از سر دوستی بلکه ناشی از نیاز این کشور به منابع انرژی است.

«خوزه رافائل سیلوا آپونته»، سفیر جدید جمهوری بولیواری ونزوئلا نیز در این مراسم با ابلاغ سلام رئیس جمهور و مردم ونزوئلا به رئیسی تصریح کرد: ملت و دولت ونزوئلا قدردان حمایت‌های دولت و مردم ایران هستند و بنده در دوره ماموریتم تمام تلاش خود را برای گسترش و تقویت همکاری‌های اقتصادی دو کشور به کار خواهم گرفت.