وزارت امور خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای از گفت‌وگوی معاونان وزرای امور خارجه ایران و کره درباره روابط دوجانبه و مسئله آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های کره‌ای خبر داد که در آن پاسخ صریح کره به ایران حل مساله برجام بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد، دیپلمات‌های ارشد ایران و کره، امروز تماسی تلفنی داشته‌ و درباره راه‌هی بهبود روابط دوجانبه که تحت تاثیر موضوع پول‌های بلوکه شده این کشور در بانک‌های کره قرار گرفته است، گفت‌وگو کرده‌اند.

در بیانیه وزارت امور خارجه کره آمده است: چو هیون دونگ، معاون  وزیر امور خارجه کره با علی باقری کنی، همتای ایرانی‌اش درباره آخرین تحولات مذاکرات درباره احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ گفت و کردند.

وزارت امور خارجه کره جنوبی همچنین اعلام کرد، باقری در این تماس تلفنی گفت، «مسائل مبرم دوجانبه» باید فورا حل شوند و چو پاسخ داد که دولت سئول با احیای توافق هسته‌ای تلاش خواهد کرد این پول‌ها آزاد شوند و واردات نفت [از ایران] از سرگرفته شود.

مقامات سئول گفته‌اند، سرنوشت پول‌های بلوکه شده به نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی بستگی دارد اما مذاکرات غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن در اواخر ژوئن در دوحه، بدون پیش‌رفتی هدف‌مند بود.