جمعی از خانواده‌های قربانیان پرواز ۷۵۲ اوکراین که توسط موشک‌های پدافند هوایی سپاه سرنگون شد دیروز در دومین سالگرد این حادثه در محل سقوط این هواپیما در شاهد شهر و همچنین فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تجمع کرده و ضمن گرامیداشت یاد قربانیان خواستار دادخواهی و محاکمه عاملان این حادثه شدند.

شرکت‌کنندگان در این تجمع با در دست گرفتن عکس‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» حضور یافتند. این خانواده‌ها تأکید کردند که «عدالت قابل‌مبادله نیست» و با سردادن شعار «دادخواهی! دادخواهی!» خواستار محاکمه عادلانه کسانی شدند که در این واقعه دست داشتند.در همین حال به گزارش صداوسیما دیروز محل سقوط هواپیمای اوکراینی در دومین سالگرد وقوع این سانحه به همت بنیاد شهید و امور ایثارگران گلباران شد که به گفته شاهدان مورد اعتراض خانواده‌ها قرار گرفت و تجمع‌کنندگان شعار «حقیقت! عدالت» سر دادند.در همین زمینه وکیل برخی خانواده‌های جان‌باختگان سانحه هواپیمای اوکراینی اعلام کرد که منتظر ابلاغ گزارش هیئت کارشناسی حادثه از سوی دادسرا هستیم.

به گزارش اختبار، سید محمود علیزاده طباطبایی، در پاسخ به آخرین وضعیت این پرونده عنوان کرد: پرونده با اعتراض وکلا برای ابلاغ نظر هیئت کارشناسی به دادسرا اعاده شد. وی با اشاره به اینکه بیش از یک ماه از درخواست گذشته است، ادامه داد: ما به‌طور مرتب به دادسرا مراجعه می‌کردیم اما دادسرا به این جمع‌بندی نرسید که نظریه را به ما ابلاغ کند و رسماً هم پاسخی نمی‌داد. دادسرا مدعی شده بود به دلیل طرح مسائل طبقه‌بندی شده در گزارش، امکان ابلاغ آن وجود ندارد. ما صرفاً کیفرخواست را خوانده‌ایم و پرونده در اختیارمان نبوده است.

علیزاده طباطبایی عنوان کرد: گزارش هیئت کارشناسی چندین جلد پرونده است و هیئت‌های مختلف کارشناسی سانحه را از ابعاد مختلف بررسی کرده‌اند. در حال حاضر دادسرا در حال رایزنی با دادگاه است تا گزارش به سه صورت ابلاغ شود زیرا قانونا این گزارش بایستی به شاکیان ابلاغ شود و شاکیان نیز حق اعتراض دارند.این وکیل با اشاره به طرح چند ایراد برای اعاده پرونده به دادسرا افزود: عمده ایراد ما ابلاغ گزارش هیئت کارشناسی است که مبنای کیفرخواست بوده است تا اگر نسبت به آن اعتراضی داشتیم درخواست ارجاع به هیئت بالاتر بدهیم. ایراد دیگر این بود که ما معتقدیم قتل عمد رخ‌داده اما در کیفرخواست قتل غیر عمد مطرح‌شده است که این موضوع در دادگاه رسیدگی خواهد شد. ایراد دیگر این بود که در این‌گونه پرونده‌ها، یک کارشناس بی‌طرف باید نظر بدهد و کارشناسی که خودش کارمند نیروهای مسلح باشد نمی‌تواند در این رابطه نظر بدهد. ما هنوز نمی‌دانیم کارشناسان از نیروهای مسلح و یا بی‌طرف بوده‌اند.وکیل برخی از خانواده‌های جان‌باختگان سانحه هواپیمای اوکراینی در پاسخ به زمان سیدگی پرونده در دادگاه عنوان کرد: تا زمانی که گزارش کارشناسی ابلاغ و تکمیل نشود، امکان ارجاع پرونده به دادگاه وجود ندارد.وی در پایان گفت: همواره اعلام کرده‌ام که این پرونده یک پرونده ملی است؛ نگاه دنیا به دستگاه قضایی ایران است. از نظر حقوقی صالح‌ترین مرجع برای رسیدگی به این پرونده دادگاه ایران است اما اگر دادگاه ایران موضوع را بر اساس استانداردهای پذیرفته بین‌المللی بررسی نکند، کارشناسی درستی انجام نگیرد و حضور وکیل درست نباشد که بتواند ایراد بگیرد، پرونده از دست ایران خارج می‌شود و امنیت ملی کشور درگیر خواهد شد.علیزاده طباطبایی توصیه کرد: متأسفانه در مرحله دادسرا به حرف‌های ما توجه نشد و با صدور قرار عدم دسترسی به پرونده، به وکلا اجازه حضور در تحقیقات داده نشد. توصیه می‌کنم دستگاه قضا اجازه بدهد فرماندهان عالی‌تر که همیشه جان خود را برای کشور گذاشته‌اند، این بار هم ایثار کنند و مسئولیت را بپذیرند (همان‌طور که پذیرفتند) و پاسخگو باشند و نگذارند پرونده در مراجع قضایی خارج از کشور بررسی شود.با توجه به اینکه ناظران داخلی و بین‌المللی به دنبال این پرونده هستند، بایستی به‌طور منصفانه رسیدگی شود. خانواده‌ها به دنبال غرامت نیستند و تنها می‌خواهند علت حادثه مشخص شود.