در جریان دیدار امیرعبداللهیان و همتای مجاری‌اش سه سند همکاری میان ایران و مجارستان امضا شد.

پیتر سیارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان که برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان و همچنین برگزاری دومین دور کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور به تهران سفر کرده است، روز پنجشنبه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش ایلنا، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با مروری بر ابعاد روابط میان دو کشور در حوزه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، ابراز امیدواری کرد که این سفر و برنامه های پیش رو منشا تحول در مسیر گسترش مناسبات فیمابین دو کشور در زمینه های مختلف باشد.

حسین امیرعبداللهیان از روابط  تاریخی دو کشور بعنوان فرصت یاد کرد و گفت: اگرچه در مقاطعی از ناحیه برخی موضوعات ناشی از اقدامات طرف های ثالث تحت تاثیر قرار گرفته است، اما با اتخاذ رویکرد مناسب و متوازن میتواند در مسیر پیشرفت و توسعه مناسبات قرار گیرد.

امیرعبداللهیان در بخش همکاری های اقتصادی و با توجه به برگزاری دومین دور کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور در جریان این سفر، ضرورت بازبینی همکاری های دوجانبه بر پایه ظرفیت های موجود برای افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری در دو طرف، و همچنین فعال سازی بخش های خصوصی اقتصادی در  دو کشور و رفع موانع انجام مراودات و تبادل هیئت ها خصوصا در زمینه روادید را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در کشورمان و فراهم شدن زمینه برگزاری نشست دوم کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور، بر دیدگاه کشورش در زمینه همکاری بر اساس احترام متقابل تاکید کرد.پیتر سیارتو با اشاره به هیئت اقتصادی همراه خود برای برگزاری کمیسیون مشترک همکاری ها، تبادلات تجاری فیمابین و همکاری ها در حوزه حمل و نقل و ترانزیت را مورد تشریح قرار داد.

وزیر خارجه مجارستان همچنین دیدگاه کشورش در حوزه گسترش همکاری ها با شرق و آسیا بر پایه سیاست دولت این کشور  از سال ۲۰۱۰ را تشریح کرد.

بنابراین گزارش، در جریان دیدار حسین امیرعبداللهیان با همتای مجارستانی یادداشت تفاهم همکاری آموزشی مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و آکادمی دیپلماتیک مجارستان به امضا رسید.

همچنین در این دیدار و در چارچوب برنامه بورسیه مجارستان بین وزارت علوم و فناوری ایران و وزارت خارجه و تجارت مجارستان به امضا رسید. در سومین همکاری مشترک نیز یادداشت تفاهم همکاری‌های فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزارت ظرفیت‌های انسانی مجارستان به امضا رسید.

در این دیدار دولت مجارستان ۴ میلیون واکسن اهدایی این کشور به پناهجویان افغانستانی را به دولت ایران تقدیم کرد.