معاون وزیر امور خارجه که دیروز برای گفت‌وگو با مقامات روسی درباره پرونده هسته‌ای ایران راهی مسکو شده بود پس‌ازاین دیدار در سخنان خود به زمان جدید مذاکرات اشاره کرد و گفت که: پنجشنبه این هفته دور هشتم مذاکرات وین از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش ایسنا، علی باقری در مسکو با اشاره به اینکه مناسبات ایران و روسیه ممتاز و در عرصه‌های مختلفی امتداد دارد، افزود: ما در موضوعات مختلف با روسیه رایزنی و مشورت داریم و درباره گفت‌وگوهای وین نیز از قبل با مقامات روسی مشورت‌هایی داشتیم.در دور جدید گفت‌وگوهای وین نیز به طرق مختلف با روسیه رایزنی داشتیم برای این‌که با ابتکارات جدید و مؤثر وارد عرصه گفت‌وگوها شویم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: این تعامل با طرف چینی هم وجود داشته و در حاشیه گفت‌وگوهای وین با دیگر طرف‌ها نیز مذاکراتی داشتیم. در دور جدید گفت‌وگوها، که وارد مرحله مهمی از مذاکرات شدیم جمهوری اسلامی ایران پیشنهادهای بسیار مفید و سازنده‌ای در دو موضوع رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای ارائه کرد که می‌تواند روند گفتگوها را به‌طور جدی به سمت جلو هدایت کند.

باقری که با صداوسیما در مسکو گفت‌وگو می‌کرد، ادامه داد: در این مقطع برای این‌که بتوانیم گفت‌وگوها را با شتاب بیشتری داشته باشیم هم در وین با طرف‌های مختلف در این دوره در سطح کارشناسی گفت‌وگو و تعامل داریم و هم لازم دیدم با مقام‌های روسیه هم رایزنی کنیم تا روز پنجشنبه بتوانیم گفت‌وگوها را در یک فضای سازنده و روبه‌جلو ادامه دهیم.

مذاکره‌کننده ارشد ایران گفت: اصلاحات و پیشنهادهایی که در مورد دو متن پایانی وین ۶ ارائه کردیم مبتنی بر مبانی مشترک دو طرف بود. یعنی بر اساس انتظارات و مطالبات بدون مبنا نبود؛ بلکه بر اساس اسناد موردتوافق هم ما و هم کشورهای ۱+۴ است. به همین جهت ما تأکید داریم و طرف مقابل هم به این نکته اذعان دارد.

باقری تصریح کرد: هر طرف این اختیار را دارد که بر اساس منافع خودش و سیاست‌ها و اهدافش ولی بر مبنای مشترک موردقبول دو طرف بتواند پیشنهادات یا ابتکاراتش را ارائه کند که این می‌تواند مسیر را برای ادامه گفت‌وگو و حصول نتیجه باز کند.

لغو تحریم‌ها تنها راه برای احیای برجام است

در همین حال امیر عبداللهیان وزیرامورخارجه هم گفت: در جریان شش دور قبلی مذاکرات برای طرف ایرانی کاملاً مشخص گردید که آمریکا متوجه نشده که بدون لغو تمامی تحریم‌های غیرقانونی که بعد از خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای علیه ملت ایران اعمال کرده است، راهی برای احیای برجام وجود ندارد.وزیر امور خارجه ایران با اشاره به حسن نیت مقامات تهران برای ادامه مذاکرات نتیجه‌بخش تا لغو تمامی تحریم‌های غیرقانونی علیه ملت ایران تأکید کرد: آمریکا و «ترویکای اروپایی» باید بدانند که پنجره مذاکرات برای همیشه بازنخواهد ماند.

به گزارش تسنیم، «حسین امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مقاله‌ای که به‌طور اختصاصی برای روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو نوشته، مواضع مقامات تهران در جریان مذاکرات وین درباره احیای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران را تشریح کرده است.