عضو کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه عاقلانه‌ترین کار این است که از برجام به سمت قرارداد جدیدی نرویم، تاکید کرد: دولت جدید با سیاست نگاه به شرق و ایجاد یک نوع توازن در سیاست خارجی می‌خواهد غرب را در موضع امتیازدهی قرار دهد و از این طریق از آن‌ها امتیاز بگیرد.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی نماینده مجلس یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره سرنوشت برجام با بیان اینکه ما درباره برجام با دو مشکل مواجه هستیم، اظهار داشت: مشکل اول زیاده‌خواهی آمریکایی‌ها است که روزبه‌روز توقعات، انتظارات و خواسته‌های خودشان را از ما بیشتر می‌کنند و می‌خواهند ما را در موضع ضعیف‌تری قرار دهند و مشکل دوم اینکه علیرغم ملی بودن، موضوع برجام را در داخل آن را به یک موضوع جناحی تبدیل کرده‌ایم. هر جناحی از زاویه دید خودش به برجام نگاه می‌کند و منافع کلان کشور و مردم را نادیده می‌گیرد. این دو لبه قیچی به منافع ما در برجام آسیب می‌زند.

وی افزود: آمریکایی‌ها همچنین در قالب برجام حاضر نیستند بیش از پانصد مورد از تحریم‌ها را به دلایل مختلف بردارند؛ از سویی یا راستی‌آزمایی را قبول ندارند یا می‌خواهند به شیوه خاص خودشان راستی‌آزمایی

انجام دهند.  همچنین یک سری مطالباتی دارند که فراتر از برجام است، به ویژه سیاست‌های منطقه‌ای و توقف فعالیت‌های اتمی ما که در قالب قانون جدید مجلس اتفاق افتاده و اختلاف نظرهایی در آن حیطه داریم.

وی تاکید کرد: من نمی‌دانم سیاست دولت جدید چیست، آیا به مذاکره اعتقاد دارد یا نه و یا می‌خواهد برجام را ادامه بدهد یا نه، اما عاقلانه‌ترین کار این است که از برجام به سمت قرارداد جدیدی نرویم. هرگونه خروج از برجام به سمت قرارداد جدید رفتن، در تله آمریکایی‌ها افتادن است.

آن‌ها قدر مسلم در قرارداد جدید به مسائل اتمی بسنده نمی‌کنند و الان هم این چارچوب ساختاری که در برجام داریم را مورد مذاکره قرار می‌دهیم. اگر دولت جدید بتواند همین مسیر را ادامه دهد، عاقلانه‌تر است و ضرر آن برای ما کمتر است و شاید راحت‌تر هم به توافق برسیم. اما اگر این اشتباه را دولت جدید انجام دهد که بخواهد ساختار را به هم بریزد و ساختار جدید پایه‌ریزی کند،

بعید می‌دانم که در ساختار جدید بشود فقط مطالبات اتمی را گنجاند و آمریکایی‌ها زیاده‌خواهی‌هایشان به نحوی خواهد بود که می‌خواهند در امور دیگر نیز با ما مذاکره کنند و این به طولانی شدن مذاکره و باز شدن یک داستان جدید مذاکره ما و غربی‌ها، می‌انجامد و باعث می‌شود فشار اقتصادی بر کشور ما افزایش یابد.