یک روزنامه آمریکایی به نقل از منابع آگاه گزارش داد که مقام‌های اروپایی به تازگی یک طرح سه مرحله‌ای برای طولانی‌تر کردن آنچه بازه زمانی گریز هسته‌ای ایران توصیف شده، ارائه کرده‌اند.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، ایران در طول یک سال گذشته به پیشرفت بیشتری در توانایی خود برای جمع‌آوری اورانیوم غنی شده دست پیدا کرده که این امر موجب پیچیده تر شدن کار دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای شده است.

این روزنامه مدعی شد که مقامات آمریکایی و اروپایی اکنون برآورد می‌کنند که زمان گریز هسته‌ای ایران برای ساخت سلاح کاهش یافته و این کشور می‌تواند ظرف دو تا سه ماه به مواد شکافت‌پذیر لازم برای ساخت بمب اتم دست پیدا کند.

وال استریت ژورنال در ادامه نوشت: ارزیابی‌ها در خصوص بازه زمانی گریز هسته‌ای ایران منفاوت است اما برخی مقام‌های اروپایی که در گفت‌وگوهای وین شرکت دارند، معتقدند که در صورت احیای سریع برجام، زمان گریز هسته‌ای ایران ممکن است کمتر از یک سال باشد و همینطور زمان احتمالی دستیابی ایران به امکان ساخت سلاح هسته‌ای کوتاه‌تر خواهد شد.

ایران در طول یک سال گذشته اغلب این سانتریفیوژهای پیشرفته را به کار گرفته و بسیار بیشتر از آنچه ناظران انتظار دارند به موفقیت و مهارت در این زمینه دست یافته است.

بنابر این گزارش، مقام‌های غربی همچنین نگران هستند که جمهوری اسلامی ایران در روند پیشبرد برنامه هسته‌ای خود ممکن است به دانشی فنی دست‌ یابد که حتی اگر تهران سطح غنی‌سازی و تعداد سانتریفیوژهای خود را کاهش دهد، این دانش را نتوان از بین برد.

وال استریت ژورنال در ادامه گزارش خود به نقل از منابع آگاه نوشت که مقامات اروپایی با توجه به پیشرفت‌های هسته‌ای ایران یک طرح سه مرحله‌ای را برای طولانی کردن زمان گریز هسته‌ای این کشور ارائه داده‌اند که طبق آن، از ایران خواسته می‌شود سانتریفیوژهای پیشرفته خود را انبار، آنها را مهر و موم کند و همچنین زیرساخت‌های الکترونیکی مورد استفاده برای این دستگاه‌ها نیز از میان برداشته شوند.

این روزنامه آمریکایی نوشت: مذاکره‌کنندگان همچنین در آستانه توافق بر سر این بودند که ذخیره اورانیوم ایران به روسیه فرستاده شود اما چند شخص حاضر در این مذاکرات گفته‌اند که جمهوری اسلامی تاکید کرده که اجازه تخریب هیچ‌یک از سانتریفیوژهای پیشرفته خود را نخواهد داد. در این میان، چند مقام غربی مدعی هستند که ایران از سرعت پایین مذاکرات هسته‌ای برای کسب دانش فنی غیرقابل بازگشت در زمینه فلز اورانیوم، سانتریفیوژهای پیشرفته و تولید اورانیوم با غنای بالاتر استفاده می‌کند.