عضو فقهای شورای نگهبان اظهارات اخیر وزیر پیشین اطلاعات درباره نحوه تایید صلاحیت‌ها در شورای نگهبان را تصور وی از واقعیت عنوان کرد.

آیت الله سید محمدرضا مدرسی یزدی درباره اظهارات اخیر حجت‌الاسلام حیدر مصلحی درباره نحوه رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: واقعیت آن است که از اظهارنظرها در بخشی از ویدوی منتشر شده، آن هم در شرایط کنونی بسیار تعجب کردم. از آن برهه زمان زیادی گذشته است و ممکن است برخی جزییات از ذهن من یا دیگران محو شده باشد اما من چیزی از اظهارات کلیپ منتشر شده به یاد نمی‌آورم بلکه به یاد می‌آورم که بعضی از مطالب ذکر شده صرفا برداشت‌های فردی است. وی افزود: بهترین توجیه من این است که گوینده این کلمات در شرایط خاصی قرار گرفته و آنچه را که دوست می‌داشته یا فکر می‌کرده که اینچنین است، تصویری از واقع دانسته است.

عضور شورای نگهبان با تاکید بر اینکه روش هزینه-فایده از تصمیمات شورای نگهبان بیگانه است، اظهار کرد: شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی و معیارهای اصل ۱۱۵ بررسی، تحقیق و صحبت می‌کند. نهادهای مسئول و مراجع رسمی هم نظرات و مطالب خود را عموما به صورت کتبی و گاهی شفاهی (که کم هم اتفاق می‌افتد) اطلاع می‌دهند. در چنین مواقعی یا هنگام تصویب قوانین، افراد متعدد با مسئولیت‌های بسیار بالا از وزارت و معاونت به شورای نگهبان می‌آیند و مطالب خود را ذکر می‌کنند.

وی ادامه داد: بنای شورای نگهبان در چنین جلساتی این است که فقط حرف‌های آنها را گوش کرده و در صورت وجود ابهام احتمالی از آن‌ها استفسار می‌کنند تا مرادشان معلوم شود و هرگز با آن‌ها مناقشه نمی‌کنند که قلت و ان قلتی وجود داشته باشد؛ به ویژه اگر گزارش تحلیلی باشد؛ شورای نگهبان کاری به تحلیل این نهادها ندارد. بنای شورای نگهبان هیچ زمان مناقشه با آن‌ها نبوده است. این تعبیر که «هیچ یک از فقها چیزی نگفتند» درست نیست و تصمیم‌گیری شورای نگهبان هم هیچ‌گاه بر اساس تحلیل و یا گزارشی که قابل مناقشه باشد، یا معتبر نباشد، نیست.

عضو فقیه شورای نگهبان با اشاره به اینکه افراد نظرات خود در جلسات اعلام می‌کنند؛ تصریح کرد: بررسی‌ها پس از رفتن افراد اتفاق می‌افتد؛ یکی از تصمیمات معمول شورای نگهبان این است که گزارش افراد و مسئولان در حضور آن‌ها بررسی نمی‌شود و پس از رفتن آن‌ها از جلسه بررسی می‌شود و کسی هم نمی‌تواند ادعا کند که نظر اعضا بر اساس کدام معیار است.