رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور از تشکیل فرماندهی واحد دفاعی- امنیتی هسته‌ای خبر داد.

غلامرضا جلالی با اشاره به مسائل امنیتی پیش رو در صنعت هسته‌ای کشور به ویژه ماجرای نطنز و نقش سازمان پدافند غیرعامل در این رابطه گفت: ما در حوادث اخیر نطنز با بررسی و آسیب‌شناسی دو حادثه، اشکالاتی را به دست آوردیم. یکی از آنها این بود که یک ناهماهنگی بین لایه‌های تولیدکننده امنیت در این فضاها به ‌وجود آمده بود که آن را گزارش کردیم و به دنبال گزارش ما، طرحی در شورای عالی امنیت ملی مطرح و به تصویب رسید.

او افزود: چندی پیش تشکیل فرماندهی واحد دفاعی- امنیتی هسته‌ای به تصویب رسید و در جلسات آینده جزئیات آن نهایی خواهد شد. در واقع آن ضعف هم براساس گزارشات و پیگیری‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور مشخص و اقدامات لازم برای برطرف کردن آن به نتیجه رسید که ان‌شاءلله با تشکیل این فرماندهی، ضعف‌های گذشته کاملاً برطرف و مجموعه کاملاً آسیب‌ناپذیر خواهد شد.

سردار جلالی با تاکید بر اینکه سایت هسته‌ای فردو مشکل امنیتی ندارد، اظهار کرد: فردو در واقع یک رویکرد پدافند غیرعاملی بود و امروز هم به عنوان یک نقطه قوت در حوزه هسته‌ای مطرح شده است. رئیس سازمان پدافند غیرعامل تصریح کرد: در مذاکرات هسته‌ای دشمنان به ما اصرار می‌کنند که در فردو چرخه غنی‌سازی نباشد؛ چرا؟ چون آسیب‌ناپذیر و بسیار امن است. ولی موضوع تولید امنیت، یک بسته کامل است؛ مثلاً اگر در حوزه نفوذ و حفاظت که اغلب مسئولیت آن با بخش‌های دیگر است دقت نشود و یک آدم ضعیف پیدا شود، همین باعث نفوذ و آسیب می‌شود.

در دو سال اخیر دو انفجار در سایت هسته‌ای نطنز آسیب جدی به تاسیسات هسته‌ای ایران زد. بررسی‌های امنیتی حاکی از شواهدی مبنی از وجود نفوذی‌ها و خرابکاری‌های این عوامل نفوذی در تاسیسات هسته‌ای است.

گفتنی است تأسیسات هسته‌ای شهید علیمحمدی فُردو، یکی از تاسیسات هسته‌ای ایران است که به منظور غنی‌سازی اورانیوم در عمق ۹۰ متری صخره‌های سنگی در فُردو، در کیلومتر ۲۵ مسیر آزادراه قم-تهران ساخته شده ‌است.

فردو پس از نطنز ساخته شد و برخی ناظران می‌گویند تجربه نطنز باعث شد به دلیل مسائل امنیتی فردو را در دل کوه بسازند.