رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تاخیر در برداشتن تحریم خیانت است عنوان کرد: امروز اگر هر جناح فرد و گروهی حتی اگر یک ساعت به هر دلیلی که امروز فقط دلیل آن انتخابات ۱۴۰۰ است در برداشته شدن تحریم‌ها سنگ اندازی کند این کار یک خیانت بزرگ به تاریخ و ملت ایران است.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی صبح دیروز در پایان آخرین جلسه هیات دولت در سال ۱۳۹۹ در جمع خبرنگاران و اعضای کابینه گفت: امروز شرایط برای شکسته شدن تحریم از هر زمان دیگری آماده تر است. آمریکایی‌ها به صراحت بارها اعلام کردند که مسیر دولت قبل غلط بوده و فشار حداکثری شکست خورده است و بیان کردند که می خواهیم به مسیر تعهد و برجام برگردیم؛ البته گفتن تنها برای ما کافی نیست و ما منتظر عمل هستیم.

وی در ادامه تاکید کرد: امروز تاخیر در برداشتن تحریم خیانت است. هر جناح فرد و گروهی حتی اگر یک ساعت به هر دلیلی که امروز فقط دلیل آن انتخابات ۱۴۰۰ است در برداشته شدن تحریم‌ها سنگ اندازی کند این کار یک خیانت بزرگ به تاریخ و ملت ایران است و این ننگ ابدی برای آن جناح و فرد باقی خواهد ماند.

روحانی با بیان اینکه مردم کاملا در جریان امور هستند و می دانند این حرفها یعنی چه افزود: تحریم یعنی تضییع حقوق مردم و امیدواریم اقلیتی که به دنبال سنگ اندازی در این راه هستند در این ایام مبارک ماه شعبان توبه کنند و از این کار خود دست بردارند. شب عید ۱۴۰۰ است و عیدی که به مردم می دهند این است که دست از تخریب بردارند و اگر بردارند دولت هم بلد است و هم قادر است و هم می تواند به خوبی این تحریم را پایان دهد و این نکته مهمی است که بر آن تاکید دارم.

وی با اشاره به این که سال آینده کار بسیار مهمی داریم بیان کرد: این کار مهم که همه باید برای آن دست به دست هم بدهیم انتخابات باشکوه در سال ۱۴۰۰ است و همه بدانیم که این انتخابات باشکوه تضمینی برای انقلاب ما ، راه ما و کشور ما خواهد بود. و ان شاءالله سال آینده سال مبارکی برای همه کسانی که تلاش کرده اند از جمله خبرنگاران عزیز و صدا و سیما باشد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبتهای خود به کسانی که در سیاست خارجی با ایران می جنگیدند اشاره کرد و گفت: ما در این سه سال جنگ اقتصادی از لحاظ سیاسی و سیاست خارجی موفقیت‌های بسیار بزرگی داشتیم. روز 30 شهریور 99 روز مهمی برای تاریخ ما و روز شکست آمریکا در سازمان ملل برای طرح معروف به اسنپ بک بود و یا روز 27 مهر روز بسیار بزرگی برای ما یعنی پایان تحریم تسلیحاتی بود.

وی اضافه کرد: در بهمن امسال هم ما در دادگاه لاهه موفقیت بزرگی به دست آوردیم و دادگاه صلاحیت خود را برای رسیدگی به دعوای که ما  علیه آمریکا مطرح کردیم تایید کرد. پیروزی که ما در لاهه در سال 1951 (1330) داشتیم دو بار در طول این چند سال تکرار کردیم و اینها نشان می دهد که در بخش سیاسی و حقوقی کار عظیمی به ثمر رساندیم و باید از همه عزیزانی که در این زمینه تلاش کردند تشکر کنیم.

روحانی با بیان اینکه سال 99 در مجموع سال سختی بود اظهار کرد: امیدواریم سال آینده شاهد پیروزیهای بزرگتری باشیم. ما باید از همه عزیزانی که برای مبارزه با کرونا جان عزیز خود را از دست دادند سپاسگزار باشیم. از کادر درمان 277 نفر از عزیزان در این راه جان سپردند و حدود 61 هزار نفر از مردم عزیز ما جان خود را از دست دادند که باید به روان پاکشان درود بفرستیم و به خانواده عزیزشان تسلیت بگوییم.

وی ادامه داد: امیدواریم سال آینده سال بهتری باشد. سال آینده سال آستانه قرن پانزدهم، سال آستانه مهار کرونا، سال آستانه پیروزی قاطع ملت ایران در برابر جنگ اقتصادی و ان شاءالله سال آستانه یک حرکت خوب اقتصادی و رونق و جهش تولید خواهد بود.