رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم با اشاره به موافقت رهبر انقلاب اسلامی با تمدید مهلت بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اینکه می‌خواهند FATF  را مورد بررسی قرار دهند چراغ سبز ایران به دیپلماسی و به شرایط کلی دنیای امروز است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایلنا، در این خصوص افزود: از نپیوستن ایران به سازمان‌هایی مانند FATF دشمنان سوء استفاده کردند و منافذ را بر روی کشور ما بستند که نمونه‌اش را در بحث بیماری کرونا و واردات واکسن مشاهده کردیم. وی با اشاره به موضع تندی که در کشور علیه این لوایح اتخاذ شد، تصریح کرد: این مواضع تند، باعث شد بسیاری از افرادی که به دلایل منطقی طرفدار این بودند که ایران به کنوانسیون‌های مرتبط با FATF یعنی پالرمو و CFT بپیوندد، عقب‌نشینی کنند و افرادی که مخالف پیوستن ایران به کنوانسیون‌ها بودند، یکسری اتهامات و فحش‌های سیاسی نسبت به کسانی که موافق این امر بودند نسبت دادند.

  وی تاکید کرد: اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام  تمدید بررسی FATF را دستور کارش قرار می‌داد، دشمنان ما در این سازمان موفق نمی‌شدند پرونده ایران را در لیست سیاه قرار دهند. اگر گفته می‌شد بحث‌ها در حال انجام است و مجمع تشخیص آن را بررسی می‌کند شاید شرایط به گونه دیگری رقم می‌خورد اما زمانی که عملاً بررسی از دستور کار مجمع خارج شد و چند نفر هم از اعضای آن با افتخار مصاحبه کردند که از دستور کار خارج شده است، آن موقع ایران در فهرست سیاه قرار گرفت.

نمایندگان مجلس فعلی علیه FATF

در مجمع صحبت خواهند کرد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم خاطر نشان کرد: در حال حاضر هم اجازه بررسی مجددFATF  در مجمع به معنای تصویب پالرمو و CFT نیست،  بلکه به معنای بحث های جدی و داغ است که در آنجا صورت می‌گیرد با این تفاوت که اگر در گذشته از مجلس ایران افرادی همچون رئیس مجلس، روسای کمیسیون امنیت و حقوقی و قضائی که می‌رفتند در دفاع از پالرمو و CFT  صحبت و دفاع می‌کردند این ۳ نفری که در حال حاضر راهی مجلس خواهند شد حتماً علیه مصوبه صحبت خواهند کرد .

وی تاکید کرد: لذا معتقدم اگر اراده سیاسی برای تصویب CFT و پالرمو شکل نگیرد طبیعتا از دل مباحث  دوباره تصویب شکل نخواهد گرفت به ویژه اینکه بحث بر سر قانونی است که مجلس دهم تصویب کرده است و مجلس یازدهم به شدت سعی می‌کند خلاف جهت آن عمل کند لذا من امیدوارم اراده سیاسی شکل گیرد و نه تنها در قضیه FATF بلکه در هر قضیه‌ای که امکان گشایش‌های تازه‌ بعد از نگاه فاشیستی ترامپ و پمپئو باشد، برای ایران هم فراهم شود.

فلاحت‌پیشه در پایان گفت: شک نکنید کشور ما مولفه‌های امنیت ملی خودش را می‌تواند به حد قوی نگه دارد که پیوستن به کنوانسیون‌ها این مولفه‌ها را زیر سوال نبرد و لذا امیدواریم این شرایط شکل بگیرد و در سایر حوزه‌ها، طرف‌های مقابل به جای اینکه فحش‌های سیاسی را نثار یکدیگر کنند بحث منطقی کنند و ببینند چه چیزی به نفع ملت است.

وی تصریح کرد: امیدوارم مجمع FATF را با این دید بررسی کند که ما با تصمیماتی عملاً کشور را از امکانات بین‌المللی محروم و فقط مخالفان ملت را شاد می‌کنیم‌.