سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد: ما در مورد آمریکا واقع‌نگر هستیم و به اقدامات این کشور توجه می‌کنیم. باید در واشنگتن دولت بر سرکار بیاید و بعد از تشکیل دولت تصمیم‌گیری خواهیم کرد. باید ببینیم اقدامات آمریکا به چه سمتی می‌رود. این اقدامات مهم هستند و نه حرف‌ها، تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها.  

«سعید خطیب‌زاده» صبح دیروز در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه که به شکل مجازی برگزار شد، با تاکید بر اینکه ارکان کلان نظام درباره سیاست خارجی تصمیم گیری می کنند گفت: خطرناکترین اتفاق این است که نگاه داخلی و جناحی به سیاست خارجی داشته باشیم. بگذاریم مسیر طبیعی و منطقی تصمیم گیری جلو برود.

وی از سفر محمد جواد ظریف به پاکستان خبر داد و گفت: وزیر امور خارجه فردا به دعوت همتای پاکستانی خود در صدر یک هیات سیاسی و اقتصادی برای سفری دو روزه به اسلام آباد می‌روند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: وزیر امور خارجه در این سفر با مقامات این کشور از جمله همتای خود، نخست وزیر و فرمانده ارتش پاکستان دیدار و رایزنی می‌کند.

وی با اشاره به سفر روزهای اخیر ظریف به آمریکای لاتین گفت:  وزیر امور خارجه در سفر به‌آمریکای لاتین به سه کشور این منطقه سفر کردند که الان در حال برگشت از این سفر هستند.

به گفته خطیب زاده، وزیر امور خارجه ۱۸ آبان در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور بولیوی حضور داشتند و با وزیر خارجه شیلی دیدار حضوری و با وزیر خارجه نیکاراگوئه به صورت تلفنی رایزنی کردند. علاوه بر این وزیر امور خارجه به کوبا و ونزوئلا هم سفر کرده و با مقامات این کشور نیز دیدار کرد.  

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: طی روزهای گذشته نشست سه جانبه ایران، روسیه و هند در موضوع افغانستان در مسکو برگزار شد. ضمن اینکه سفر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در مورد افغانستان در تهران داشتیم.

 مباحث انتخاباتی در آمریکا مبنای تصمیم‌گیری ما نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات یکی از مشاوران بایدن و شرط گذاری برای ایران خاطرنشان کرد: در مورد انتخابات آمریکا در این چند روز صحبت شده است. اینکه کدام مشاور ایشان چه گفته برای ما ملاک نیست. ما اینها را شرط نمی‌دانیم. مباحث انتخاباتی هم مبنای قضاوت نیست.  

وی ادامه داد: آنچه ایران اعلام کرده این است که برجام ماحصل گفت‌وگوهای طولانی مدت میان ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان بوده است. یک برنامه جامع اقدام مشترک است که توسط قطعنامه سازمان ملل متحد الزام‌آور شده است.  

خطیب‌زاده با بیان اینکه این حرف‌ها نشان از ساده‌اندیشی است که می‌توان این توافق امضا شده را باز کرد، ابراز داشت:  ایران بارها اعلام کرده برجام مربوط به گذشته است و قابل باز شدن نیست. آمریکا ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ بوده و از برجام خارج شده و خسارت‌های زیادی به ملت ایران زده است. بنابراین ایران در جایگاه خواهان است و آمریکا باید پاسخ دهد.  

وی درباره پیام انتخابات آمریکا هم بیان کرد: پیام در واشنگتن صادر شده و دنیا واکنش نشان داده است. دولتی در آمریکا نرم‌های بین‌المللی را از بین برده و گردنکشی کرد که در گردن‌کشی خود بسیار بی پرده بود.

 پیام انتخابات‌ آمریکا به کشورهای منطقه

به گفته این دیپلمات ارشد، انتخابات آمریکا پیام بزرگی برای منطقه دارد و همانطور که وزیر خارجه گفته قمار برای خرید امنیت از روان‌پریشانی که جز پول و سلاح نمی‌اندیشند، نتیجه‌ای جز گذاشتن تخم مرغ در سبد غیرقابل اطمینان نیست. برخی از کشورهای همسایه همچنان به فکر خرید امنیت و وفاداری هستند و به لابی‌گری در کشورهای دیگر توجه می‌کنند.  

خطیب زاده افزود: ایران دست دوستی به کشورهای همسایه دراز کرده و کشورهایی که خود را منزوی کرده‌اند برگشته و آرامش خود را در ترتیبات امنیتی منطقه‌ای پیدا کنند.  

وی با بیان اینکه در سیاست خارجی ایران روابط تهران و واشنگتن فصل قابل توجهی است، عنوان کرد: دولت ترامپ در چند سال گذشته مسیر غلطی رفته است و فشار حداکثری به شکست حداکثری رسیده و مقاومت حداکثری کف مقاومت ایران بوده و ایران بعد از ترور سردار سلیمانی به عکس العمل‌های ضروری روی آورد و به این سیاست پاسخ داد.  

 زبان احترام و عزتمداری هنوز جواب می‌دهد

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه زبان احترام و عزتمداری هنوز جواب می‌دهد، یادآور شد: هنوز هم وقت هست دولت آمریکا از سیاست شکست خورده خود و از این میراث که علیه ملت ایران و منطقه به جای می‌گذارد، فاصله بگیرد.

 وی در عین حال گفت: سه تغییر است که تا روی ندهد، اتفاقی نمی‌افتد؛ تغییر در اندیشه و نظر؛ تغییر در کلام و گفتار و نوع صحبت با ملت ایران و جهان و جبران رفتارهای غلط گذشته.

ارکان کلان نظام در سیاست خارجی تصمیم‌گیری می‌کنند

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه الان زود است که بگوییم در آینده چه رخ خواهد داد، بیان کرد: همانطور که تحولات این چند هفته و دو سال گذشته نشان داده است، تنها باید به داخل متکی باشیم، راه‌حل‌ها در داخل کشور است و بگذاریم مسیر طبیعی و منطقی تصمیم‌گیری جلو برود. خطرناکترین چیز آن است که نگاه داخلی و جناحی به سیاست خارجی داشته باشیم. ارکان کلان نظام درباره سیاست خارجی تصمیم‌گیری می‌کنند.  

تماسی با تیم بایدن نداشتیم

وی در پاسخ به این سوال آیا تماسی قبل یا بعد از پیروزی بایدن در انتخابات از سوی تیم آمریکایی داشته است، گفت: خیر؛ اساسا ما با کسی خارج از مسائل کاملا مرتبط با برجام در ارتباط نخواهیم بود به ویژه آنکه هنوز دولتی بر سرکار نیامده است.

 اسرائیل جنگ دوست است؛  ولی با خون سربازان آمریکایی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات یکی از وزرای اسرائیلی درباره احتمال جنگ ایران و اسرائیل با پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشت: مقامات اسرائیلی خیلی جنگ دوست‌هستند ولی می‌خواهند این کار با خون سربازان آمریکایی انجام شود. اگر می‌توانستند در مرزهای خود در لبنان و سوریه انجام می‌دادند.  

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه ایران در مورد امنیت خود شوخی ندارد، تصریح کرد: اسرائیل تمام حیات و حیثیت خود را از ابتدای جعل این رژیم، با بحران‌آفرینی است و طبیعی است که به دنبال بحران‌آفرینی باشد. ستون دیگر این رژیم، ایران‌هراسی است. این حرف‌ها را جدی نگیرید زیرا هر وقت لازم بوده پاسخ لازم را گرفته و به لانه‌های خود پناه گرفته‌اند.

موضوعات مهمی در دستور کار سفر ظریف است

وی درباره سفر ظریف به پاکستان خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه برخلاف سفر به آمریکای لاتین که با یک هیات کوچک انجام داد، در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی به پاکستان می‌رود که ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی دارد. ایران و پاکستان روابط ممتازی دارند و همواره رایزنی‌ها در سطوح عالی انجام شده است. در این سفر هم موضوعات بسیار مهمی در دستور کار دو کشور قرار دارد. خبرنگاری پرسید آیا ایران امیدواری است که بعد از رفتن ترامپ تغییراتی در نوع تعاملات با همسایگان ایجاد شود؟ که رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه پاسخ داد: ایران سیاست ادامه دار و کاملا شناخته‌شده‌ ای از ابتدا شده  داشته و آن سیاست حسن‌همسایگی است. سیاست ایران با رفتن یا آمدن کسی تغییر نمی‌کند.

نیازمند سازوکار بومی برای امنیت منطقه هستیم

وی افزود: رفتن توهمی به نام امنیت ترامپ شاید، یکی، دو پایتخت معدود همسایه را به این عقلانیت برساند که نمی‌توانند همواره پول بدهند، لابی کنند تا امنیت بخرند و مردم یمن را بکشند.

به گفته خطیب‌زاده، پیام روشن ایران به آنهاست که ما هفت سال پیش در این دولت و سال‌ها قبل گفتیم پابرجاست. امیدواریم به این عقلانیت برسند که ما نیازمند سازوکار بومی در منطقه هستیم. ایران همواره آمادگی و مسئولیت دارد به عنوان کشور چند هزار ساله در منطقه به همسایگان کمک کنیم که به این واقعیت‌ها برسند. وی درباره آخرین وضعیت پرونده اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده در بلژیک هم ابراز داشت: این اتفاق را نقض کامل کنوانسیون‌های بین‌المللی و بدعت بسیار خطرناک می‌دانیم که بانیان آن خودشان قربانی این بدعت خواهند شد و اصول شناخته شده در نظام بین‌الملل باید رعایت شود. یکسری جریان‌سازی‌ها با اتهامات واهی صورت گرفته است و کاملا قابل پیش‌بینی بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تصمیم مجلس عراق برای بررسی ترور سردار شهید سلیمانی با توجه به پایان یافتن مصونیت ریاست جمهوری ترامپ بیان کرد: مصونیت ریاست جمهوری برای مسببان و آمران قائل نیستیم. مسببان و آمران همواره در لیست تعقیب ما قرار داشته، دارند و خواهند داشت.

خطیب‌زاده با بیان اینکه قوه قضاییه در حال تکمیل پرونده‌های قضایی است، یادآور شد: آنها باید در پیشگاه عدالت جواب داده و پاسخگوی ترور باشند. در این راستا همکاری‌های بسیار نزدیکی با بخش‌های مختلف عراق داشتیم و دولت عراق مسئول پاسخگویی است.

 وی یادآورشد: این یک پرونده مفتوح است و ابعاد مختلف آشکار و غیرآشکار دارد و در صدر پیگیری‌های ایران بوده و تا رسیدن به نتیجه این پیگیری‌ها ادامه دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: ایران به شدت و قاطعیت این موضوع را پیگیری و از مجاری مختلف پیام‌های  ما منتقل شده است و امیدواریم مسیر عقلانیت را انتخاب کرده و تحت تاثیر نیروهای ضد آرامش در روابط بین‌الملل قرار نگیرند.

 تنوع بخشی به روابط خارجی از اصول سیاست خارجی ایران است

خطیب‌زاده درباره سفر ظریف به آمریکای لاتین خاطرنشان کرد: هیچ سفری انجام نمی‌شود مگر آنکه ضمیمه تجاری و اقتصادی داشته باشد. در مرکز بسیاری از صحبت‌ها گسترش همه‌جانبه روابط است. سعی می‌کنیم با این کشورها روابط متوازنی داشته باشیم و فرصت‌ها را گسترش دهیم. وقتی سفری در سطح وزیر امور خارجه باشد، پیامدهای گسترده‌ای دارد. ما این مسیر را ادامه خواهیم داد. تنوع‌بخشی روابط خارجی ایران یکی از اصول دستگاه سیاست خارجی است.