نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد که به خاطر تحریم‌های آمریکا بسیاری از صاحبان کسب و کارها در جهان از انجام تبادلات تجاری و اقتصادی با ایران رویگردان هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن، الیوت آبرامز نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با این پایگاه خبری مدعی شد که تحریم‌های آمریکا بیشتر پول ایران را در خارج بلوکه کرده و ایران توان استفاده از آن برای رسیدن به اهدافش را ندارد.

او در پاسخ به اختلاف آمریکا با اتحادیه اروپا درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا بر تبادلات اقتصادی و تجاری با ایران هم گفت: اظهارات دیپلمات‌ها و سیاستمداران از جمله وزرای امور خارجه مبنی بر اینکه این تحریم‌ها واقعا تاثیری ندارند، از آنها پیروی نخواهد شد یا کارآمد نخواهند بود، صحیح نیست. در واقع وزرای امور خارجه از تحریم‌ها پیروی نمی‌کنند، هدف تحریم‌ها بازدارنده مجامع تجاری و بانکی هستند.

نماینده آمریکا در امور ایران ادامه داد: تصمیم‌ها در دنیا توسط ۱۰ تا ۳۰ هزار نفر از صاحبان کسب و کارها، بانکداران و کارشناسان امور مالی گرفته می‌شود و آنها به روش تبادلات مالی پیشنهادی نگاه می‌کنند و وکلایشان را فرا می‌خوانند که می گویند: «احمق نباش.» گاهی هم به تبادلات مالی نگاه می‌کنند و می‌گویند که مخارج حقوقی بالاتر از سودمان خواهد شد. واضح است آنچه وزرای امور خارجه می‌گویند اهمیتی ندارد. آنچه تاجران و افراد مشغول به امور مالی انجام می‌دهند،  مهم است.

این سخنان آبرامز در حالی ایراد می‌شود که او اخیرا اذعان کرده بود که کفگیر آمریکا در بحث تحریم ایران به ته دیگ خورده و عملا واشنگتن دیگر توان وضع تحریم‌های بیشتر که تاثیر واقعی داشته باشند را ندارد.