رئیس‌جمهور گفت: امام مجتبی به ما می‌آموزد که مرد جنگ باشیم به روز جنگ، و مرد صلح باشیم به روز صلح.  اگر در روز صلح، جنگیدیم و در روز جنگ، صلح کردیم، هر دو خطا و اشتباه است. به‌موقع باید بایستیم و بجنگیم و به‌موقع باید صلح کنیم.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی دیروز در جلسه هیات دولت با اشاره به ایام رحلت پیامبر (ص) و شهادت امام حسن، با بیان اینکه پیامبر (ص) حکومت را بر مبنای قانون و پیمان اداره می‌کرد، تصریح کرد: ایشان پیامبری بود که وقتی با مردم مکه صلح کرد، قرآن آن فتح مبین نامید و بزرگترین پیروزی‌های پیامبر (ص) در سایه آن صلح به دست آورد، بیش از آنچه در میدان جهاد کسب کرد.

وی یادآور شد: پیامبر (ص) هم جنگ و هم صلح داشت. این مرد نمونه، هم عملیات تهاجمی و هم عملیات تدافعی داشت. این پیامبر، روزهایی پیروز شد و هم در روزهایی دچار شکست شد.

 ۱۰ سال تحریم ظالمانه یکشنبه‌آینده رفع می‌شود

روحانی یادآور شد: ما هفته آینده به مردم این خبر خوش و تبریک را می دهیم ده سال تحریم ظالمانه تسلیحاتی یکشنبه هفته آینده رفع می شود چهار سال سر این موضوع با آمریکا جنگیدیم چهار سال آمریکا این در و آن در می زد این که روز ۲۷ مهرماه اتفاق نیافتد این روز اتفاق می‌افتد که به خاطر ایستادگی مردم است. این به خاطر تلاش دیپلمات‌های ماست که آمریکا موفق نشد. آن‌هایی که می‌گویند برجام برای ما چه کرده این یکی از کارهای برجام است.  تحریم تسلیحاتی را برداشت و از یکشنبه میتوانیم از هر کس می‌خواهیم اسلحه بخریم و به هر کس می‌خواهیم اسلحه بفروشیم.

روحانی ادامه داد: این یکی از اقدامات مهمی بود دولت تدبیر و امید انجام داد البته بعضی وقت‌ها صبر لازم دارد که ما به همه نکاتی که مورد توجه است برسیم. البته این وسط شری در دنیا پیدا شد به نام حاکمان کاخ سفید که این شر را نه بر سر مردم ما بر سر همه آورد ببینید. چه بلایی سر افغانستان آورد افغانستانی که کاخ سفید نشینان هر روز می گفتند امنیت آن را تضمین خواهیم کرد الان ببینید در افغانستان چه خبر است غرب و شرق افغانستان دست کیست. شرایط بسیار خطرناکی که در افغانستان با آن مواجه هستیم.

لحظه‌ای از درد مردم غافل نیستیم

رئیس جمهوری با بیان اینکه مردم در فشار اقتصادی قرار دارند تاکید کرد: به مردم اطمینان می‌دهیم دولت برای تامین ارز مورد نیاز کشور و کالاهای مورد نیاز همه توان خود را به کار برده و می برد لحظه ای از درد و مشکلات و مصایب مردم غافل نیست.

روحانی گفت: دولت برای مقابله با کرونا از کادر درمانی تا نیروهای مسلح، از بخش‌های اقتصادی تا شرکت‌های داشن بنیان با همکاری همه مردم هر چه در توان داشته و توانسته انجام داده و می‌دهد و به خدمتگزاری به مردم افتخار می‌کند.

روحانی با بیان اینکه «دولت فقط شعار نمی‌دهد» به برخی از ‌آمارهای اقتصادی اشاره کرد و افزود: امسال گندمی که از کشاورزان خریدیم ٧ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است پس شرایط کشاورزی ما امروز حتی در زمینه تولید گندم نسبت به پارسال یک قدم جلو هستیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: در زمینه تولید و فروش در بسیاری از موارد مخصوصا در بخش صنعت رشد داشته‌ایم در یک ماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال گذشته  در تولید ١١ درصد و در فروش ١۴ درصد رشد داشته‌ایم.

شرایط اقتصادی در ۶ ماهه دوم بهتر می‌شود

روحانی با بیان اینکه روند صعودی افزایش صادرات غیرنفتی شروع شده است، گفت: صادرات غیرنفتی در یک ماه اخیر (شهریور) نسبت به مرداد ماه، ۲۵ درصد رشد داشته است؛ چند هفته پیش هم اعلام شد که انشاءالله شرایط اقتصادی کشور در ۶ ماهه دوم سال ۹۹ بهتر خواهد شد و تلاش ها مستمر به نتیجه خواهد رسید.

رئیس دولت دوازدهم سخنان برخی افراد را که می‌گویند «مردم خسته شده‌اند و می‌خواهند کشور را رها کنند و بروند» ناروا دانست و افزود گفت: تقاضای سرمایه‌گذاری در کشور در ۶ ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۳۷درصد رشد داشته است پروانه بهره برداری نسبت سال قبل ۸ درصد افزایش یافته است

رئیس جمهوری گفت: درست است که مردم احساس فشار می‌کنند، اما آمار و ارقام نشان می‌دهد دولت با همه توان در سال جهش تولید در حال تلاش است و آن را ادامه می‌دهد؛ البته ما در تولید و صادرات غیرنفتی و مبارز با کرونا زمانی موفق می‌شویم که همه دست به دست هم دهیم و یکدیگر را یاری کنیم.