رئیس‌‌جمهوری با بیان اینکه روزهای سخت خواهد گذشت، گفت: با کمک مردم و همت پزشکان از این روزهای سخت عبور می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در افتتاح آزاد راه همت-کرج با بیان این‌که در آستانه نوروز و سال جدید آزاده راه همت به کرج افتتاح شد، گفت: در آغاز دولت این آزادراه تنها ۳ درصد اجرایی و عملیاتی شده بود و ۹۷ درصد باقی مانده آن در این ۶ سال تأمین اعتبار و اجرا شد. امروز این آزادراه ۱۰۰ درصد اجرایی و افتتاح شده که از اهمیت ویژه‌ای  برخوردار است.

رئیس‌جمهور یادآور شد: در سال‌های گذشته هنگامی که مردم در اتوبان همت رانندگی می‌کردند ناگهان با یک تابلویی روبه‌رو می‌شدند که نشان از پایان آزادراه داشت اما باید بگویم که از روز پنجشنبه از این اتوبان می‌توانند استفاده کنند و دیگر با آن تابلوی قرمز رنگی که پایان آزادراه را نشان می‌داد، رو به رو نیستند.

وی افزود: به مردم تهران و کرج بابت افتتاح این آزادراه تبریک می‌گویم، در این ماه‌ها چند پروژه بزرگ در استان البرز افتتاح شد مانند مترو هشتگرد که برای تهران و البرز بسیار با اهمیت است، افتتاح آزاد راه تهران شمال هم بسیار مهم بود چرا که قدرت صنعت جاده‌سازی ایران را در ایجاد تونل و پل به نمایش می‌گذارد.

رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: آزاد راه تهران شمال سراسرش پل و تونل است و این قدرت تونل مهندسین عزیز کشور را نشان می‌دهد.

وی یاد آور شد: تقریبا ۳ سال بود که از آقای نوبخت می‌پرسیدیم این اتوبان کی افتتاح می‌شود می‌گفت امسال که خدا را شکر امسال اتوبان با اعتبار بیش از ۱۰ میلیارد افتتاح شد که ارزش آن برای مردم ۲۵ هزار میلیارد تومان است.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: بنده از هر فرصتی استفاده می‌کنم تا در این شرایط به پزشکان و پرستاران خسته نباشید بگویم؛ برای زحماتی که می‌کشند در برابر آنها تعظیم می‌کنیم. این روزهای سخت خواهد گذشت و این غم پایان خواهد پذیرفت و ما از این مقطع عبور خواهیم کرد.  غم با  همت پزشکان از کشور خواهد رفت. خدا به ما توفیق می‌دهد. توجه ما باید به خداوند عظیم و بزرگ ما باشد. امسال جسم ما از اماکن متبرکه فاصله دارد اما روح ما از هر سال به آنها نزدیک‌تر است و مخصوصا امسال در روز اول فروردین به نام مولای ما موسی‌بن جعفر است و فرزندان عزیز و بزرگوارش از امام هشتم (ع) تا شاه چراغ و تا حضرت معصومه در کشور ما هستند. ملت ما روزهای سختی را در روزهای پایانی سال ۹۸ در کسب و کارشان پشت سر می‌گذارند و حتما مردم ما در سال ۹۹ به آنها کمک خواهند کرد؛ امروز بیش از سایر مواقع باید یکدیگر را یاری کنیم.

وی ادامه داد: از وزارت راه، استانداری کرج بسیار تشکر می‌کنم؛  ادامه این جاده بسیار اهمیت دارد و این ۱۷ کیلومتر که باید ادامه پیدا کند تا جاده کرج-قزوین این پروژه را تکمیل می‌کند و ما امیدواریم در سال ۹۹ افتتاح شود و آقای استاندار البرز و شهردار کرج کمک کنند این جاده را تکمیل کنیم. این اتوبان زمین‌های اطراف را چند برابر می‌کند. پول اتوبان را این زمین‌ها تامین می‌کند. اگر متعلق به دولت، بخش دولتی یا نیروهای مسلح است آن نهاد محترم باید پولش را بدهد. پول آزادراه باید از همین راه تامین شود. در همه دنیا ارزش آزادراه به زمین‌هایی است که در اطراف آن قرار دارد. اگر این مساله قانونی نیاز دارد آقای اسلامی تهیه کند و به دولت بیاورد تا تصویب کنیم.

روحانی در پایان ضمن تبریک پیشاپیش سال جدید گفت: امیدوارم ماه های ابتدایی سال جدید سال پایان این بیماری باشد.

دولت در تعطیلات عید تعطیل نیست

رئیس‌جمهور همچنین در تماس تلفنی با رئیس دانشگاه‌ علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه دولت و ملت قدردان زحمات پزشکان، پرستاران و کادر درمان هستند، گفت: فداکاری‌های امروز کادر درمانی کشور در تاریخ و ذهن مردم باقی خواهد ماند.

روحانی در این تماس تلفنی ضمن دریافت آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا و همچنین روند درمان بیماران مبتلا به کرونا در استان گیلان، گفت: هر آنچه برای درمان بیماران و مقابله با شیوع ویروس کرونا مورد نیاز باشد با تولید در داخل و یا از طریق واردات تامین خواهد شد.

روحانی در پاسخ به ابراز نگرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص احتمال افزایش مبتلایان با انجام سفرهای نوروزی گفت: قطعا همه باید در پویش«در خانه می‌مانیم» شرکت فعال داشته باشند و  امیدوارم ملت فهیم و شریف ما که همواره در کنار یکدیگر برای رفع مشکلات تلاش کرده‌اند، این بار نیز در این پویش بزرگ برای تامین سلامت خود و سایر شهروندان از سفرهای نوروزی اجتناب کنند و صرفا اگر ناگزیر به سفر یا جابجایی بودند با حفظ اصول بهداشتی نسبت به این کار اقدام کنند.

رئیس جمهور با بیان توانمندی و تخصص کادر درمانی ایران در منطقه و جهان، اجرای طرح غربالگری وزارت بهداشت در استان‌های مختلف کشور را بسیار مهم خواند .

روحانی در این مکالمه تلفنی در خصوص تمهیدات دستگاه های بهداشتی برای تامین سلامت و رفع مشکلات احتمالی کادر سلامت در زندگی شخصی خود در این استان تاکید کرد و گفت: من دیروز هم اعلام کردم دولت در تعطیلات عید تعطیل نیست و همه مسوولان به خدمت رسانی مشغول می باشند و از این فرصت استفاده کرده و تاکید می‌کنم چنانچه در خدمت درمانی به مردم و تامین نیازهای کادر درمانی در این ایام به مانع و یا مشکلی برخورد کردید سریعا مسئولان و بویژه مسوولان ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا را مطلع کنید تا برای رفع این موانع در اسرع وقت اقدام شود.

در این گفت‌وگوی تلفنی، دکتر سالاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز گزارش کاملی از وضعیت این بیماری در استان‌ خود و همچنین تلاش‌های انجام شده برای کنترل شیوع ویروس کرونا ارائه کرد.

سالاری با بیان اینکه با اجرای طرح غربالگری کرونا از سوی وزارت بهداشت شاهد کاهش مراجعات مردم به بیمارستان‌ها بوده‌ایم نسبت به احتمال افزایش مبتلایان با انجام سفرها در ایام تعطیلات نوروز ابراز نگرانی کرده و بر لزوم خودداری هموطنان از سفر و ماندن در خانه  تاکید کرد.