سخنگوی دولت ادعای کریمی قدوسی مبنی بر دستگیری چند تن در نهاد ریاست جمهوری را کذب دانست و گفت: امیدوارم مقام‌های قضایی در پرونده ‌«آمدنیوز» اتهامات بی‎پایه‎ای که مایه تشویش اذهان عمومی می‌شود را مورد رسیدگی جدی قرار دهند.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با بیان اینکه بیش از سه و نیم میلیون زائر از ایران به عراق رفتند و برگشتند، افزود: امسال با تلاش های دولت شرایط ویزا و به تبع آن پرداخت وجه برای سفر به عراق برداشته شد که خود این امر تاثیر زیادی در افزایش چشمگیر زائران اربعین داشت.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات زیربنایی به این تعداد جمعیت واقعا کار شگرفی بوده است، افزود: نزدیک به یک ماه تمامی زیرساخت‌های غرب و جنوب کشور در خدمت زائران قرار داشت. بیش از ۱۴ هزار دستگاه اتوبوس شهری و بین شهری در داخل کشور زائران را به پایانه‌های مرزی رساندند و برگرداندند و بیش از ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس به داخل عراق اعزام شدند. 

بیش از شش هزار کامیون برای ارسال محموله‌های موکب‌داران به خدمت گرفته شد. روزانه بیش از یک میلیون وعده غذایی و در مجموع نزدیک به ۱۱۳ میلیون وعده غذایی و میان وعده و ۱۵۰ میلیون بطری آب آشامیدنی در میان زائران پیش از ورود به عراق توزیع شد.

وی ادامه داد: بیش از ۴۰۰ هزار نفر پیش از ورود به عراق به مراکز اورژانس مراجعه کردند. بیش از ۱۱۰۰ دستگاه آمبولانس و ۴۴ دستگاه اتوبوس آمبولانس مجهز در مرزهای ۴ گانه کشور اعزام شدند.

 ۱۷ هزار نیروی عملیاتی اورژانس کشور در حال آماده‌باش بودند. ۱۶۰ تیم مجهز بهداشتی در این مدت به پایانه‌های مرزی ایران و کشور عراق اعزام شدند. ۱۵ فروند بالگرد و ۴ فروند هواپیما در این مدت در مرزها مشغول به خدمات‌رسانی بودند.

وی ادامه داد: در همین وضعیت تحریم‌های فلج کننده و حیرت‌انگیز که در تاریخ بی‌سابقه بوده است، ملت و دولت ایران با چنین شور و نشاطی که نشان از جریان داشتن زندگی در بالاترین حد خود است، چنین حرکت عظیمی را سازماندهی کردند.

با عدم تصویب لوایح FATF ما در لیست سیاه قرار می‌گیریم و سیستم بانکی ما در خارج از کشور تعطیل می‌شود؛ حتی کشورها با ما همراهی نخواهند کرد و اعلام کرده‌اند اگر ما در لیست سیاه قرار بگیریم وضعیت ما در انتقال پول دچار مشکل می‌شود

روحانی منکر موجودیت و قانونیت شورای نگهبان نیست

ربیعی در ادامه به نشست خبری هفته گذشته رئیس جمهوری و حواشی اظهارات او درباره رفراندوم و شورای نگهبان پرداخت و گفت: رئیس جمهوری خواهان برگزاری یک انتخابات پرشکوه با مشارکت حداکثری مردم است. شکوه انتخابات در مشارکت ملت است و مشارکت ملت در گرو رقابت است. تازمانی که مردم احساس نکنند رأی‌شان معنایی دارد انگیزه رأی دادن نمی‌یابند در واقع باید رأی مردم را برای تغییر، معنی‌دار کرد. آنچه تحریم‌گران آن را فشار حداکثری می‌نامند  باید با مقاومت حداکثری ملی و با مشارکت حداکثری ملت در انتخابات پاسخ نهایی خودش را پیدا کند.

وی افزود: رئیس جمهوری گفت که انتخابات را در چنان ترازی برگزار خواهد کرد که یک پیام بزرگ از دل این حضور عظیم بیرون آید؛ یک پیام تحریم‌شکن. لذا ما به عنوان دولت و نیز کل حاکمیت به خصوص شورای نگهبان باید ظرف و ظرفیت و بستر این معنا را بسازیم و فراهم کنیم.

ربیعی گفت: روحانی منکر موجودیت و قانونیت نهاد شورای نگهبان نیست و اگر به مجلس اول اشاره می‌کند اولا به تکثر این مجلس توجه دارد و ثانیا به حساسیت خودجوش ملت که با وجود نامزدهای رادیکال در آن انتخابات، بدون شورای نگهبان به رجال معتدل و صاحب نامی رأی دادند.

سخنگوی دولت افزود: الان هم با وجود شورای نگهبان این امکان وجود دارد که مردم بتوانند به گزینه‌های متنوعی رأی دهند. کافی است این شورا عمل کند و اصل را بر مشارکت بگذارد.

به شیوه آمدنیوز نمی‌شود با آمدنیوز مقابله کرد

ربیعی در پاسخ به پرسشی در خصوص دستگیری‌ها در نهاد ریاست جمهوری و ادعای کریمی ‌قدوسی در این موضوع و اینکه آیا تغییراتی که در دفتر ریاست جمهوری بوده مرتبط با این موضوع بوده، گفت: برخی آدم‌ها رکوردداران نشر تهمت‌زنی هستند و انتشار این مطالب باعث می‌شود اعتماد عمومی پایین بیاید.

وی با بیان اینکه درخواستم از همه این است که با دقت صحبت کنند و نشر اکاذیب و اتهام‌زنی صورت نگیرد، گفت: ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری کذب است و صحت ندارد. امیدوار هستم مقامات قضایی هم در پرونده ‌آمدنیوز اتهامات بی‌پایه‌ای که مایه تشویش اذهان عمومی می‌شود را مورد رسیدگی جدی قرار دهند.

سخنگوی دولت با اشاره به اظهارات روز چهارشنبه خود درباره‌آمد نیوز، گفت: اینکه بازیگردانان «آمدنیوز» کیستند را دستگاه امنیتی پاسخ می‎دهد، باز هم از اقدامات سازمان اطلاعات سپاه تشکر می‌کنم و خودشان پاسخ لازم را خواهند داد اما فکر می‎کنم وظیفه ما این است که از چیستی آمدنیوز بپرسیم و رسانه‌ها به این موضوع بپردازند.

ربیعی خاطرنشان کرد: اهالی اقلیم رسانه می‌توانند ویژگی‌ها و مشخصات پدیده‌ای مثل آمدنیوز را مورد بررسی و تحلیل قرار دهند درباره شیوه‌ها و شگردهای آن روشنگری کنند تا جامعه ما درباره همه اشکال اطلاعات‌سازی کاذب واکسینه شود.

وی تصریح کرد: نمی‌توان با شیوه‌های آمدنیوز با آمدنیوز مقابله کرد، آمدنیوز یعنی اطلاعات‌سازی، مخدوش‌سازی اذهان و فروپاشی ذهنی. بالاترین کارکردی که ‌آمدنیوز می‌خواست داشته باشد این موضوع بود که ما آن را در دی ماه ۹۶ در برجام‌ستیزی هم می‌بینیم. بنابراین با توجه به چیستی آمدنیوز باید تلاش کنیم در مسیر آن پدیده نامیمون حرکت نکنیم.

با عدم تصویب  FATF سیستم بانکی ما در خارج تعطیل می‌شود

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری درباره بیانیه اخیر گروه ویژه اقدام مالی و آخرین مهلت این نهاد به ایران، گفت: در جلسه گذشته دولت این موضوع در دستور کار قرار گرفت دولت به رایزنی‌های خود ادامه خواهد داد دولت همواره از زاویه تقویت منافع ملی بر ضرورت تصویب لوایح «اف‌ای‌تی‌اف» تاکید دارد.

وی گفت: [منتقدان] مثال‌های بسیار ساده‌ای می‌زنند که اینها در پالرمو یا اف ای تی اف وجود ندارد و فکر می‌کنم دلایلی که تا حالا در این زمینه مطالعه شده دلایلی نیست که ما بخواهیم به خاطر آن خود را به لیست سیاه ببریم. ربیعی یادآورشد: [با عدم تصویب این لوایح] ما در لیست سیاه قرار می‌گیریم و سیستم بانکی ما در خارج از کشور تعطیل می‌شود؛ حتی کشورها با ما همراهی نخواهند کرد و اعلام کرده‌اند اگر ما در لیست سیاه قرار بگیریم وضعیت ما در انتقال پول دچار مشکل می‌شود.

ربیعی در پاسخ به پرسشی در خصوص دستگیری‌ها در نهاد ریاست جمهوری و ادعای کریمی ‌قدوسی در این موضوع و اینکه آیا تغییراتی که در دفتر ریاست جمهوری مرتبط با این موضوع بوده، گفت: ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری کذب است و صحت ندارد

وی با بیان اینکه شرایط با چهار تا سه سال پیش وضعیت متفاوت است، گفت: دولت پیوستن به اف ای تی اف و سایر کنوانسیون‌ها را مطالعه کرده و منافع ملی را در آن دیده است. ما نپیوستن به این‌ها را مغایر با منافع ملی می‎دانیم و امیدواریم با همفکری و صحبت‌هایی که خواهیم کرد مانع از خودتحریمی مجدد کشور شویم.