هر ماه دو درصد از مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی بابت حق درمان کسر می‌شود. در عین حال، «9 بیست و هفتم» از حق بیمه زمان اشتغال کارگران در صندوق درمان تامین اجتماعی ذخیره می‌شود ولی بازنشستگان نیازمند عضویت در بیمه تکمیلی درمان و پرداخت هزینه برای آن هستند. به گفته «فریدون نیکوفرد» فعال صنفی بازنشستگان کارگری شوش، این همه در حالی‌ست که ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی بر ارائه خدمات درمانی رایگان به بیمه‌شدگان تاکید دارد.

به گزارش ایلنا، او اضافه کرد: باید صفر تا صد خدمات درمانی بازنشستگان رایگان ارائه شود و نیازی به بیمه تکمیلی نباشد. یکی از خواسته‌های اصلی بازنشستگان اجرای ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی است.

نیکوفرد با بیان اینکه مشخص نیست 30سال هزینه‌پردازی برای درمان کجا صرف می‌شود، گفت: نه تنها خدمات درمانی بازنشستگان پولی است بلکه در زمینه مراکز ملکی تامین اجتماعی نیز کمبود داریم. در شهرستان شوش، فقط یک درمانگاه ساده تامین اجتماعی داریم که مدت‌هاست درخواست کرده‌ایم آن را به پلی‌کلینیک تبدیل کنند ولی به این درخواست پاسخی نداده‌اند.

به گفته این بازنشسته، یک مستمری‌بگیر نباید برای برخورداری از خدمات رایگان مرکز ملکی از شهر محل سکونت خود صدها کیلومتر مسافرت کند و خدمات درمانی باید در دسترس و کاملاً رایگان باشد.

او تاکید کرد: اگر تامین اجتماعی مدعی عمل به قانون است باید ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی را بی‌کم و کاست اجرا کند.