افزایش شاخص فلاکت از زمستان 1401 تا بهار امسال

استان لرستان بالاترین نرخ فلاکت را در بهار امسال ثبت کرده است. شاخص فلاکت در این استان به مرز 70 درصد رسیده در حالی‌که این شاخص در پایتخت کمترین سطح را در مقایسه با سایر استان‌ها داشته است.

به گزارش اکوایران، شاخص فلاکت که از جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست می‌آید، به ترتیب در استان‌های لرستان و یزد به بالاترین سطح خود در بهار امسال رسیده است. برآوردها نشان می‌دهد پیش از این، در سال 1401 نیز استان لرستان در صدر جدول شاخص فلاکت قرار داشت و یزد نیز ششمین جایگاه را ثبت کرده بود. پایین‌ترین نرخ بیکاری در دو استان تهران و بوشهر رقم خورده؛ استان‌هایی که در سال 1401 نیز جزو 3 استان با کمترین میزان شاخص فلاکت بوده‌اند.

محاسبات نشان می‌دهد به طور کلی کانال شاخص فلاکت استان‌ها در نخستین فصل سال جاری نسبت به سال گذشته حدود 1.7درصد جابه‌جا شده و افزایش یافته است.

صدرنشینان جدول شاخص فلاکت

بررسی شاخص فلاکت در بهار 1402 با نرخ 60.4درصد نشان می‌دهد که این شاخص نسبت به زمستان ۱۴۰۱ دچار 1.2 واحد افزایش شده است. با ‌این‌حال مطالعات نشان می‌دهد شاخص فلاکت در 14 استان در بهار 1402 بیش از متوسط کل کشوری به ثبت رسیده است. در این میان استان لرستان با نرخ بیکاری 12.8درصد و تورم 57.1درصدی، صدرنشین جدول شاخص فلاکت بوده است. آمارها نشان می‌دهد سال گذشته نیز استان لرستان با نرخ بالغ بر 67 واحد بالاترین نرخ فلاکت را به خود اختصاص داده بود.

طبق بررسی‌ها در بهار امسال در مرتبه دوم نیز استان یزد با نرخ بیکاری 10.6درصد و تورم 58.8درصد و در مجموع نرخ فلاکت 69.4درصد قرار گرفته است. کمترین نرخ فلاکت در نخستین فصل سال جاری در استان تهران با نرخ 51.6درصد رقم خورده است. در جایگاه بعدی نیز بوشهر با نرخ 52.6 واحد دچار کمترین نرخ فلاکت بوده است.

براساس گزارش‌های منتشر شده از مرکز آمار در بهار 1402، تهران که پایین‌ترین و لرستان که بالاترین جایگاه در جدول شاخص فلاکت را دارند، هرکدام حدود 1.7درصد افزایش در نرخ فلاکت را نسبت به سال قبل تجربه کرد‌ه‌اند. به عبارت دیگر می‌توان گفت کانال نرخ فلاکت استان‌ها حدود 1.7 واحد به سمت بالا منتقل شده است.