رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی گرگان گفت: در روزهای اخیر مجلس اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی را تصویب کرد و برای تایید نهایی به شورای نگهبان فرستاد اما متاسفانه این طرح به نفع کارگران ساختمانی نیست.

جواد کمیزی در گفت‌وگو با ایلنا اظهارکرد: طبق مصوبه مجلس باید ۲۲.۵درصد از عوارض پروانه ساخت برای بیمه کارگران ساختمانی به تامین اجتماعی پرداخت شود. سازمان تامین اجتماعی گفته بود که حتی ۱۵درصد حق پرداختی قبلی اگر ۳ برابر هم شود نمی‌توانیم تامین مالی برای بیمه کارگران ساختمانی انجام دهیم  و کارگران ساختمانی جدیدی که در نوبت هستند بیمه نخواهند شد. وی ادامه داد: متاسفانه مجلس طرح سال ۱۳۹۳ را با هفت ونیم درصد افزایش از ۱۵ به 22.5درصد افزایش داد که کاملا به ضرر کارگران ساختمانی است و احتمال رد آن از طرف شورای نگهبان با توجه به اینکه این طرح مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی است، زیاد است. وی با بیان اینکه یک بام و دو هوای مسئولان پذیرفتنی نیست، گفت: عده‌ای اندک ولی با تاثیر زیاد از نمایندگان مجلس بر این باور هستند که بیمه کارگران ساختمانی قیمت مسکن را افزایش می‌دهد که این موضوع اصلا درست نیست. با نظر دقیق کارشناسی این افزایش به نیم درصد هم نمی‌رسد. نمایندگان مجلس ضمن حمایت از ساخت و ساز باید مدافع حقوق کارگران باشند و مسأله بیمه که یکی از ضرورت‌های زندگی کارگران ساختمانی است را تعیین تکلیف کنند.

وی تصریح کرد: طرح کمیسیون اجتماعی تا الان ۵ بار وارد صحن علنی مجلس شده اما هر بار با دلایل واهی رد شده است. تعلل در تصویب اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمان ظلم بزرگی به این قشر محروم و ضعیف جامعه است. کارگران ساختمانی بیشترین آمار مرگ و میر در حوادث ناشی از کار را دارند. کمیزی بیان کرد: درحال حاضر در شهر گرگان ۸ هزار و ۳۰۰ نفر کارگر و استادکار ساختمانی ثبت شده دارای پرونده به صورت فعال و غیرفعال داریم که از این تعداد ۵ هزار و ۵۰۰ نفر بیمه شده کارگر ساختمانی هستند و تعداد در انتظار بیمه کارگران ساختمانی حدود هزار و ۳۰۰ نفر است.