مدیر ایمنی و بهداشت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از ایجاد پایگاه‌های تجمیعی و سیار واکسیناسیون در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ۱۲ استان تاکنون خبر داد.

همایون توفیقی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته از وزارت بهداشت، واکسیناسیون عمومی کارکنان شاغل در شهرک‌های صنعتی با اولویت کلان شهرک‌ها در استان‌های گلستان، اردبیل، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، قزوین، یزد، لرستان، آذربایجان شرقی، زنجان و تهران آغاز شده است. وی افزود: پیش از این، استان‌های خراسان رضوی و قم نسبت به ایجاد پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون در شهرک‌های صنعتی منطبق بر دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام کرده بودند و پیگیری برای افزایش گستره واکسیناسیون در سایر شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور نیز توسط مدیران شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها در حال انجام است.

گروه‌های سنی مشمول واکسیناسیون کارگران

به گفته مدیر ایمنی و بهداشت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، اکنون متولدان سال ۱۳۵۵ و قبل از آن در کشور و همچنین متولدان ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۵ که ساکن استان‌های بوشهر، خراسان جنوبی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، قم و هرمزگان هستند، امکان ثبت‌‌نام در سامانه واکسیناسیون کرونا را دارند. وی افزود: با هماهنگی شرکت شهرک‌های صنعتی با دانشگاه‌های علوم پزشکی برخی استان‌ها، ازجمله خراسان رضوی که در پنجمین موج طغیان ویروس کرونا شرایط حادی داشتند، کارگران خط تولید و پشتیبانی تولید واحدهای صنعتی و تولیدی متولد سال ۱۳۶۲ و قبل از آن نیز زیر پوشش طرح واکسیناسیون قرار گرفتند. توفیقی، تأمین امنیت و سلامت جسمی مدیران و کارگران واحدهای تولیدی را مطالبه به‌حق فعالان اقتصادی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی دانست و از پیگیری برای اخذ موافقت دانشگاه‌های علوم پزشکی و دریافت سهمیه واکسن برای کارکنان شاغل در این مناطق و تسری واکسیناسیون برای کل جامعه هدف خبر داد.  مدیر ایمنی و بهداشت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اشتغال حدود یک میلیون نفر پرسنل در واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، تصریح کرد: به دلیل فضاهای مورد استفاده در بخش تولید، ایاب و ذهاب، تعدد برخوردها و مراودات، تماس با محصولات مورد استفاده در جامعه، آسیب‌پذیر بودن قشر کارگری از نظر اقتصادی، مسائل مربوط به بهداشت خانواده و امنیت شغلی در صورت ابتلاء، کارگران جزو گروه‌های پرخطر و در معرض آسیب‌های بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی ناشی از کرونا هستند. وی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون جامعه شاغل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تاکید کرد که نتیجه واکسیناسیون گروه‌های پرخطر، دستیابی به ایمنی عمومی در جامعه هدف است که همواره از دغدغه‌های دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است.