به دنبال برکناری مدیرعامل سابق شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، هیات مدیره این شرکت، طی اطلاعیه‌ای دلیل تصمیم‌اش در مورد برکناری نامبرده را جلوگیری از انجام تعهدات شستا برای پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد.

به گزارش «توسعه ایرانی» به نقل از روابط‌عمومی شستا، در متن این اطلاعیه آمده است: مدیرعامل سابق شستا به‌رغم تاکیدات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از انجام تعهدات شستا برای پرداخت حقوق بازنشستگان خودداری کرده و اکنون برای فرار از این واقعیت تلخ، مدعی اعمال فشار برای دریافت رانت از سوی سازمان تامین اجتماعی است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: براساس مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی مقرر می‌شود از تیر ماه سال جاری ماهیانه مبلغ 2200 میلیارد تومان به صورت علی‌الحساب بابت سود سهام سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود. از آنجایی که مدیرعامل سابق شستا در نشست مزبور پرداخت این مبلغ را از مرداد ماه قابل انجام می‌داند در این خصوص با اعمال ملاحظه وی تصمیم‌گیری می‌شود. توافقات صورت گرفته طی ابلاغیه شماره ۵۰۵۱۱ مورخ بیست و پنجم خرداد ماه، وزیر و رئیس هیات امنا به صورت رسمی با قید زمان‌بندی مشخص برای اجرا به سازمان، بانک رفاه کارگران و شستا ابلاغ می‌شود. با گذشت دو ماه و به‌رغم تذاکرات متعدد به مدیرعامل شستا نه تنها در هفته اول حتی تا پایان نیمه اول مرداد نیز که مقرر بود کل تعهدات شستا ایفا شود، حتی یک ریال هم در قبال واگذاری سهام یا سود علی‌الحساب یادشده، به سازمان پرداخت نمی‌‌شود.

در این اطلاعیه تصریح شده است: یکشنبه بیست و ششم مرداد ماه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی برای حل مشکل پرداخت حقوق بازنشستگان در محل دفتر خود نشستی برگزار می‌‌کند اما مدیرعامل سابق شستا از حضور در نشست امتناع ورزیده و حتی معاون یا نماینده خود را برای شرکت در آن نمی‌فرستد.

مدیرعامل سابق از انجام تعهدات شستا برای پرداخت حقوق بازنشستگان خودداری کرده و اکنون برای فرار از این واقعیت تلخ، مدعی اعمال فشار برای دریافت رانت از سوی سازمان تامین اجتماعی است

این اطلاعیه می‌افزاید: پیرو هماهنگی هیات مدیره سازمان با مدیرعامل سابق شستا، تصمیمات الحاقی توسط هیات مدیره مصوب و به شستا ابلاغ می‌شود. در این مورد نیز به‌رغم توافق به عمل آمده با شستا در اتخاذ تصمیمات جدید (براساس هماهنگی قبلی)، دوباره به تعهدات خود عمل نمی‌کند.

در بخش دیگر این اطلاعیه آمده است: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ناگزیر برای روز چهارشنبه مورخ بیست و هفتم مرداد ماه مسئولین مربوطه را به نشست دیگری دعوت می‌کند تا بلکه پرداخت حقوق بازنشستگان در مهلت مقرر انجام شود ولی مدیرعامل شستا دوباره، در نشست حضور نیافته و نماینده‌ای هم به جلسه نمی‌فرستد.

این اطلاعیه تصریح می‌کند: مذاکرات متعددی با مدیرعامل سابق شستا انجام می‌شود اما وی اعلام می‌کند صرفاً چنانچه بابت فاصله زمانی پرداخت سود علی‌الحساب تا برگزاری مجمع، سود بانکی به شرکت پرداخت شود، به تعهدات خود عمل می‌کند. بر همین اساس، هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی (مجمع عمومی شستا) بلافاصله به موجب مصوبه‌ای با این پیشنهاد مدیرعامل شستا موافقت و مراتب را به وی ابلاغ می‌کند.

در بخش دیگر این اطلاعیه تصریح شده است: با وجود تاکیدات مکرر همه مسئولین، وی از انجام تعهدات شستا برای پرداخت حقوق بازنشستگان در لحظات پایانی و موقعیت حساس کنونی سر باز می‌زند.

بنابر این اطلاعیه، در این چارچوب، پس از تخلفات متعدد و استنکاف از اجرای دستورات هیات مدیره سازمان، مجمع عمومی و مالک حدود ۹۰درصد شستا به درخواست سازمان تامین اجتماعی به عنوان سهام‌دار عمده، روز شنبه مورخ سی‌ام مرداد ماه، هیات مدیره شستا در نشستی وی را برکنار و «سیدضیاءالدین شجاعی برهان» عضو هیات مدیره شستا که سابقه معاونت چند وزارتخانه را در کارنامه خود دارد، به سرپرستی شستا منصوب می‌کند. این مصوبه به تصویب هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی مجمع عمومی شستا و سایر ارکان ذیربط نیز می‌رسد.

براساس مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، مقرر می‌شود شستا از تیر ماه سال جاری ماهیانه مبلغ 2200 میلیارد تومان به صورت علی‌الحساب بابت سود سهام سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند

در پایان این اطلاعیه تاکید شده است: طبق بودجه سنواتی مصوب هیات امنا برای سال ۱۴۰۰، کل منابع مورد نیاز سازمان تامین اجتماعی برای انجام تعهدات بیمه‌ای و درمانی، حدود ۲۷۰هزار میلیارد تومان پیش‌بینی و مصوب شده است که سهم شستا در تامین این منابع با اخذ نظر شستا در زمان تدوین و تصویب بودجه از محل سود سهام سازمان در شستا، معادل ۱۴هزار و 600میلیارد تومان یعنی حدود ۵درصد منابع مورد نیاز سازمان در سال ۱۴۰۰ است. به عبارت دیگر، ماهیانه ۱۲۱۶ میلیارد تومان آن (معادل حدود ۵ درصد) از محل سود سهام سازمان در شستا تامین می‌شود که البته وقتی پرداخت این سهم 5درصدی چند ماه به تعویق بیافتد یک چالش مهم در پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی ایجاد می‌کند که به‌هیچ‌وجه خصوصاً در شرایط کنونی قابل گذشت نبوده و نیست.